Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fosil Yakıtlardan Güneş Enerjisine Geçiş Petrol Fiyatlarında Nihai Sınır Olacak

Citi, güneş enerjisinden elektrik üretme maliyetinin son iki yılda fosil yakıtlardan daha düşük olduğunu belirterek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Fosil Yakıtlardan Güneş Enerjisine Geçiş Petrol Fiyatlarında Nihai Sınır Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Citi’ye göre güneş enerjisinden elektrik üretmenin maliyeti son iki yılda fosil yakıtlara kıyasla düşüktü ve bu kalıcı değişim petrol fiyatlarının ne kadar yükselebileceğini sınırlayacak. Citi baş yatırım sorumlusu

David Bailin Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu değişimin halihazırda enerji fiyatlarına baskı yapan küresel petrol arzının talebin ötesine geçtiği bir zamanda geldiğini söyledi. Petrol fiyatlarındaki sınırlı yükselişin kanıtı olarak Bailin, geçen yıl Suudi Arabistan‘daki dünyanın en büyük petrol işleme tesisine yapılan insansız hava aracı saldırısına işaret etti.

İki Suudi Aramco tesisine saldırı, Suudi petrol üretimini yarı yarıya ve dünyanın günlük üretimini yüzde 5’e düşürmüştü.

Güneş Enerji Elektrik Üretme Maliyet, Fosil Yakıt Düşük “Piyasalarda 11 günlük bir etki gördük: Petrol fiyatlarında %8’e varan ilk artış ve sonrasında yüzde 4 ve nihayetinde sıfıra indi. Petrol fiyatları üzerinde kalıcı bir etki yaratmak çok daha büyük bir şey gerektirecek.” dedi.

Elektrik üretiminde petrol, doğal gaz ve kömürden güneş enerjisine geçişin fosil yakıt fiyatları üzerinde “nihai sınır” olacağını da sözlerine ekledi. Bunun kalıcı bir değişiklik olacağına inandıklarını aktaran Bailin; “aslında müşterilerimiz buna durdurulamaz bir trend olarak yatırım yapıyorlardı çünkü artık bu maliyet noktasını tanımlayabilirsiniz, bu harika bir fırsat” ifadeleriyle dikkat çekti.

Konuyla ilgili benzer bir açıklama da geçtiğimiz aylarda düşünce kuruluşu Milken’in başkanından gelmişti. Milken Enstitüsü’nün Başkanı Michael Milken, çevreyi korumanın yenilenebilir enerjiye geçiş için artık tek ikna edici tez olmadığını söylemiş, bu tür enerji kaynaklarının pek çok fosil yakıttan daha ucuz olduğuna dikkat çekmişti.

Milken Enstitüsü Başkanı; “Bugün, dünyanın üçte ikisi için yenilenebilir enerji önemli miktarda karbon bazlı enerjiden daha ucuzdur, dolayısıyla artık bu sadece bir çevre argümanı değil, şimdi sadece saf ekonomidir” ifadelerini kullanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%