Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Faizi Sabit Tutma Kararı Piyasayı Yanıltmadı ve Küresel Yükselişin Destekçisi Oldu!

Beklentiler doğrultusunda gelen ABD Merkez Bankası açıklaması ve ardından yükselen küresel hisse senedi endekslerinde kırılan psikolojik dirençler.
FED’in Faizi Sabit Tutma Kararı Piyasayı Yanıltmadı ve Küresel Yükselişin Destekçisi Oldu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Günlerden Borsa İstanbul diyoruz… Amerikan Merkez Bankası FED’in iki günlük toplantısının ardından  dün faiz kararı açıklandı. Başkan Jerome Powell’ın yaptığı konuşmada sorulara cevap verildi. Genel beklentiler olası bir faiz artırımına gidilmeyeceği yönünde gözlenmişti. 

Powell konuşmasında “Biz para politikasında şu anki duruşumuzu uygun buluyoruz. Ülke ekonomisinin en iyi desteklenmesinin yolununun izlenecek politikalar ve faiz konusundaki sabırlı olunmasından geçtiğine inanıyoruz.” dedi. Gayet güvercin bir duruş olarak okunan Başkan’ın konuşması ve mesajları, son günlerde risksiz varlıklara meyillenmeyi tekrar geri çevirdi. Riski ve getirisi daha yüksek yatırım araçları özellikle hisse senetlerinde ciddi primler görüldü.

Wall Street Endeksleri Beklediğimiz Sınırı Aştı!

Wall Street Endeksleri Kritik Seviyeleri AştıDünya genelinde 2018 yılının son dönemleri zayıf endekslerle gündeme gelirken 2019 yılından beklentileri karamsarlaştırmıştı. Henüz yeni yılın ilk ayı bitmedi ve endeksler düşüş trendini kırdığına dair sinyaller vermeye başladı. Bugün 31 Ocak Perşembe, aylık finansal takvimlerimizde yer alan önemli açıklamalardan birinin gün ertesi. FED geçtiğimiz açıklamasında yer verdiği tutumunu stabilleştirdi ve güvercin pozisyonundaki istikrarın korunacağına dair mesajlar görüldü.

Riskin artması kaynaklı güvenilir limanlarda yükseliş gözlemlenmiş, hisse senedi piyasalarında ise kar satışları takip edilmişti. Dükü açıklamanın ardından  zaten fiyatlandığı düşünülen ancak son günlerde renk değişimleri sergileyen New York Borsaları primlenmesini artırdı. Hatta kanatlarını açtı desem yeri…

Endekslerden Dow Jones son günlerdeki gevşemesine rağmen dünkü seanslarda toplam %1.77 değer kazandı ve 25.015 puandan günü kapattı. Bunu takip eden Nasdaq %2.20 ile 7.183 puandan fiyatlanırken, S&P 500 geride kalmadı ve %1.55 getiri ile 2.681 puana ulaştı.

O Gün Bugün!

Beklenen Yükseliş Sinyali Okuma Günü Gelmiş Olabilir!Endekslerde beklediğim görüntü nihayet gerçekleşti! Dünya genelinde alımın sinyallerini gözlediğimiz bu primlenmelerin ardından Dow J için 25k, Nasdaq için 7k ve S&P 500 için 2.5k seviyelerinin üzerindeki kapanışlar ile yukarı yönlü trendin daha sağlıklı konuşulabileceğinden bahsetmiştim. O gün bugün. Tabi BIST 100 unutmak olmaz. 120k seviyesinden başlayan düşüşü, 104k üzerindeki kapanışları görünce yukarı yönde kırıldı diyebiliriz de demiştim. O gün bugün. Dünkü veriler ışığında açıklamalar başlığını 106k direnci test edilir diye atmıştım. O gün bugün. Borsa İstanbul 106 bin puanı bugün test edebilir.

Asya tarafında ABD Çin ticaret müzakerelerinin olumlu beklentisi özellikle bu gerilimden en fazla negatif etkilenen sanayi endeksleri açısından olumlu beklentiler artabilir. Tokyo Nikkei 225 Endeksi %1.06 primlendi ve 20.773 puana ulaştı. Endeksin 21 bin seviyesine yaklaşması global yukarı yönden alınan destek ve küresel yükselişe verilen destek olarak gözlenecektir.

Asya ve Avrupa Pozitif Aksiyona Pozitif Reaksiyon Gösteriyor

Asya ve Avrupa Endekslerinde Yükseliş Devam EdiyorDünkü açıklamada komite, “Ekonomik ve finansal gelişmeler ışığında bilanço normalleşmesini tamamlamak için her türlü detayda ayarlama yapmaya hazır.” ifadesini kullandı. Gelişmede dikkat çeken bir kısım ise “risk dengesi” ifadesi kaldırıldı.

Hong Kong Hang Seng %1.10 kazanım ile 27.948 puanda fiyatlanırken, Güney Kore’den KOSPI yataydan negatife bir ayrışma sergilerken %0.06 daralarak 2.205 puandan son işlemini aldı. Endekslerin New York tarafına paralel psikolojik direnç sınırlarında hareketler sergilemesi bir kere daha yukarı yöndeki dünya finansallarını teyit edebilir.

Avrupa tarafında Almanya DAX negatif bölgede %0.33 ile 11.182, İngiltere FTSE 100 +%1.58 ile 6.942 ve Fransa CAC 40 endeksi ise %0.95 ile 4.975 puanda işlemlerine devam etmekte. Avrupa tarafının da global pozitif harekete destek vermesi ve bu hareketten olumlu etkilenmesini ele alırsak yükselişe bir teyit daha görebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu