Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Enflasyonu Petrol ve Emtia Fiyatlarındaki Düşüşle %1,2’ye Geriledi

Virüs nedeniyle petrol ve emtia fiyatlarının düşmesi Euro bölgesini de etkiledi. Bölgede enflasyon %1,2 ile son üç ayın en düşüğüne indi.
Euro Bölgesi Enflasyonu Petrol ve Emtia Fiyatlarındaki Düşüşle %1,2’ye Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın birçok ülkesinde yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle dev şirketler üretime ara verdi. Dünyanın en büyük tedarik merkez olan Çin’de fabrikalar ve alışveriş merkezleri geçici olarak kapatıldı.

Seyahatlerin durması yakıt talebini azaltırken petrol fiyatlarında sert düşüş oldu. Petrol dahil emtia grubunda görülen fiyat düşüşü Euro bölgesinde enflasyonu 3 ayın en düşük seviyesine indirdi.

Açıklanan verilere göre Şubat ayında Euro bölgesinde manşet enflasyon yıllık bazda %1,2’ye geriledi.

Euro Bölgesi EnflasyonuEnflasyonun Şubat ayında son üç ayın en düşük seviyesine inmesi, koronavirüs salgınının bölge ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisinin belirginleştiği olarak yorumlandı. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, virüsle mücadelede uygun ve hedeflenen önlemleri almaya hazır olduklarını söyledi.

Bugün açıklanan enflasyon rakamlarının Lagarde’nin sözlerini desteklediği aktarıldı. Böylelikle bankanın ekonomiyi desteklemek adına ek teşvikleri devreye sokacağına dair beklentinin de yükseldiği yorumlandı.

Bölgede işsizlik oranı Ocak ayında %7,4 ile değişim göstermedi.

Euro Bölgesi İşsizlik2019’un son ayında %7,4 olan Euro bölgesi işsizlik oranı, 2020’nin ilk ayında da aynı geldi. %7,4 oranı 2008 yılının Mayıs ayından bu yana en düşük seviye olarak kayıtlara geçti. Avrupa Birliği’nde de %6,6 ile Aralık ayındaki gibi gerçekleşti.

Avrupa Birliği’nde 25 yaş altını ifade eden genç işsiz sayısı 2 milyon 719 bine, Euro Bölgesi’nde 2 milyon 249 bine yükseldi. Bu sayılar bir önceki ay sırasıyla 2 milyon 704 bin ve 2 milyon 241 bin olarak açıklanmıştı. Bu veriler doğrultusunda genç işsizlik oranı AB ülkelerinde %14,9, Euro bölgesinde %15,6’ya yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu