Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Almanya’nın Rekor Perakende Satışlarından Destek Alamadı

Euro dolar paritesi, Almanya'nın rekor kıran perakende ticaret verilerine tepki göstermedi. EUR/USD Mayıs'ın ilk işlem gününde 1 haftanın düşüğünü kaydetti.
Euro Almanya’nın Rekor Perakende Satışlarından Destek Alamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Cuma günü Euro Bölgesi ekonomisinin çift dipli resesyona girdiğini doğrulayan verilerle düşüşü hızlandıran EUR/USD, bir ay içindeki ilk kayıp haftasını kaydetmişti.

Bugün odak noktası PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) üzerine yoğunlaşacakken bir diğeri de TSİ 09.00’das açıklanan Alman perakende satışlarıydı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan veriler perakende satışların Mart’ta bir önceki aya göre yüzde 7,7’ye hızlandığını gösterdi.

Rakam yüzde 3 yönündeki beklentileri aşarken Mayıs 2020’deki yüzde 13’lük rekorun ardından en yüksek okuma oldu.
EUR/USD Alman Perakende Yükselemedi
Kaynak: piyasa.paratic.com

Yıllık bazda da perakende satışlar rekor kırarak yüzde 11’de gerçekleşti. Buradaki beklentilerse yüzde 0,3 düşüş yönündeydi. Ancak EUR/USD, güçlü verilere tepki göstermedi. 30 Nisan’da 1,2020 seviyesinde kapanan majör parite, bugüne 1,2024’te yatay başlarken en yüksek 1,2035’e çıkabildi.

Böylelikle 23 Nisan’daki 1,2012’nin ardından en zayıf performansını kaydetti.

Euronun destek bulabilmesi için gün içinde açıklanacak PMI verilerinin iyimser olması gerekecek. ING’nin günlük notuna göre ise EUR/USD 1 ay içinde 1,2200’ye yükselecek. Bu hafta piyasalar, Lagarde, Lane ve Schnabel dahil Avrupa Merkez Bankası konuşmacılarından 10 Haziran toplantısına ilişkin sinyaller arayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu