Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Emtialar Zayıf Dolar ve Düşük Faizlerden Destek Bulmaya Devam Edecek

Geçen yıl ikinci yarıdan itibaren yükselen ve adeta sıçrama kaydeden emtia fiyatlarındaki yükseliş trendinin 2021 yılında da sürmesi bekleniyor.
Emtialar Zayıf Dolar ve Düşük Faizlerden Destek Bulmaya Devam Edecek
Son Güncelleme: 
Yorum

2020 yılı coronavirüs salgınına bağlı olarak finans piyasaları için oldukça zorlu geçmesine rağmen emtia ürünleri yıllı kazançla tamamlamayı başardı. Petrolde talebe bağlı olarak düşüş gerçekleşse de gümüş, bakır, demir gibi sanayi kollarında kullanılan emtialarla birlikte tarımsal ürünlerde de fiyatlar yükseldi.

Yılın en iyi performansı gümüşte gerçekleşirken, ekonomistler emtia piyasalarının 2021 yılında da kazançlı olmaya devam edeceğini öngörüyor. 2020 yılını güçlü bir şekilde tamamlamasında ise zayıf dolar, mali teşvikler ve artan talep gibi etkenler gösteriliyor.

Fiyatlar Mart ve Nisan ayında sert düşüş gösterse de daha sonra artan taleple birlikte toparlanma sağladı.
5 Ocak Emtia Fiyatları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Tüm dünyanın yaşadığı virüs salgınında hükümetler ekonomiyi desteklemek amacıyla trilyonlarca dolarlık mali teşviği devreye soktu. Ekonomistler bu desteklerin yeni yatırımların ve harcamaların habercisi olduğunu belirtiyor. Merkez bankalarının sağladığı likidite ve para politikasıyla birlikte birçok ülkede yatırımların artması ve boğa piyasalarının yaşanacağı öngörülüyor.

2008 küresel finans krizi hatırlatılarak geçen yıl pandemi etkisiyle o dönemde alınan tedbirlerden de fazla adım atıldığı belirtiliyor. Bu nedenle de emtia piyasalarının 2008 krizi baz alındığında önümüzdeki dönemde çok daha keskin bir ralli sağlaması bekleniyor.

Özellikle Çin gibi dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde salgının kısa sürede kontrol altına alınıp, ekonomik faaliyetlerin hız kazanmasının endüstriyel emtia fiyatlarını yukarı çekeceği düşünülüyor. Nitekim yılın ikinci yarısından itibaren artmaya başlayan ve 2020’yi kazançla tamamlayan emtiaların güncel durumu da bu beklentileri güçlendiriyor.

Tarımsal ürünlere baktığımızda arz sıkıntısıyla birlikte özellikle son çeyrekte tahıl ve yağlı tohum fiyatlarının artışının hızlandığı görülüyor. En fazla yükselenlerde soya fasulyesi başı çekerken, mısırda ardışık gelen beş ay boyunca artış oldu.

Analistler yükseliş trendinin devam etmesi için 3 ana sebep üzerinde yoğunlaşıyor.
En Çok Artan Emtialar
Kaynak: Dunya.com

Bunlardan ilki ABD Merkez Bankası’nın enflasyonda %2 hedefine ulaşıncaya kadar faizleri düşük seviyede tutacaklarını bildirmesi. Analistler düşük faizlerin emtia fiyatlarını artıracak önemli bir unsur olduğunu belirtiyor.

İkinci etken hükümetlerin sağladığı teşviklerin devasa bütçe açıklarına yol açması. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de bile 3 trilyon dolarlık rekor düzeyde bütçe açığı gerçekleşti. Yıl bitmeden açıklanan ikinci destek paketiyle birlikte bu açığın daha da genişlemesi kaçınılmaz duruyor.

Son olarak zayıflayan doların emtia ürünleri üzerindeki etkilerine değinen uzmanlar, düşük doların emtia alımını kolaylaştırdığını hatırlatıyor. Artan alımlarla birlikte fiyatların daha da yükseleceği aktarılıyor.

Aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere gümüş fiyatları Mart ayında yılın en düşüğünü gördükten sonra yükselişe geçti.
Gümüş Fiyatları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Gümüş vadelileri şu dakikalarda %0,27 artıda 27,44 dolardan işlem görüyor. Gram fiyatı ise 6,5 liradan alım yapılıyor. Gümüş emtiasının yıllık bazda artışı %49’dan fazla olurken, son yılların en parlak dönemini yaşayan altının kazancını ikiye katladığı görülüyor.

Endüstriyel emtialardan fiyatı en fazla yükselenlerde ilk sıralarda bakır, paladyum, çinko, nikel, alüminyum, platin ve kurşun geliyor. Özellikle Çin’de fabrika üretimlerinin artması bakır ve demir gibi ürünlere olan talebi yükseltirken, fiyatlarda da aynı ölçüde sıçrama kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%