Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Elizabeth Warren Seçimi Kazanırsa, S&P 500 %25 Düşer

ABD’li milyarder yatırımcı, hayırsever ve fon yöneticisi Paul Tudor Jones, Pazartesi günü yaptığı açıklamalarla Warren’ın zaferiyle alakalı giderek güçlenen Wall Street korosuna katıldı.
Elizabeth Warren Seçimi Kazanırsa, S&P 500 %25 Düşer
Yorum

Milyarder Paul Tudor, Demokrat aday Elizabeth Warren’ın 2020 başkanlık seçimini kazanması durumunda ABD borsası için büyük kayıplar olacağını savunan Wall Street korosu arasına katıldı.

Bloomberg News’in haberine göre Jones, Robin Hood Yatırımcılar Konferansı’ndaki bir konuşmasında Massachusetts senatörünün Başkan Donald Trump’ı 2020 seçimlerinde yenmesi durumunda kısmen servet vergisi teklifi nedeniyle S&P 500’ün yüzde 25 oranında gerileyeceğini söyledi.

Jones’in ayrıca makroekonomik fonunda bir iç ankete işaret ederek ABD’deki ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 1’e düşeceğini iddia ettiği aktarıldı.

Paul Tudor Elizabeth Warren AçıklamasıSonuçta Çin konusunda Trump’tan bile daha sert olabileceği söylenen Demokrat Senatör, zengin Amerikalılar için servet vergisi çağrısıyla milyarderler arasında büyük endişe yarattı. Öyle ki Wall Street’in Demokrat bağışçıları Warren aday olursa Trump’ı dahi destekleyebileceklerini söyledi. Senatörse önerdiği vergilerden elde edilen gelirin eğitim, sağlık ve çevre dostu programlar gibi girişimleri desteklemek için kullanılacağının üzerini çiziyor.

Ancak servet vergisi ve genel anlamda büyük işletmelere duyduğu güvensizlik Wall Street’in tepkisini çekmeye devam ediyor.

 Elizabeth Warren Wall Street Tepki Çekiyor Örneğin geçtiğimiz haftalarda yayınlanan bir röportajda bir başka milyarder yatırımcı olan Leon Cooperman, Elizabeth Warren’ın politikalarının zarar verici olduğunu söyleyerek; “kapitalizm için negatifler ve kapitalizm Amerika’yı bugün içinde bulunduğumuz pozisyona getiren şey” demişti.

Warren’ın kazanmasının ekonomiye ve borsaya zarar vereceğini savunan Cooperman, bu ülkede sola doğru kayma olduğunun üzerini çizmişti. Warren kazanırsa, bunun bir ayı piyasası olacağı ve bir yıl boyunca devam edip yüzde 25 düşeceği konusunda da uyarmıştı. Yorumlar Mark Mobius dahil pek çok önde gelen isim tarafından paylaşıldı. Trump’ın yeniden seçilmemesi durumunda borsanın düşeceğini dile getiren Mark Mobius, yüzde 20 ya da yüzde 25’lik düşüşün muhtemelen mümkün olduğunu öne sürmüştü.

Diğer taraftan milyarder Jones kendi adına başkanlık yarışında South Bend’in Demokrat Partili Belediye Başkanı Pete Buttigieg’i tercih ediyor gibi görünüyor. Yayınlanan bir habere göre Jones, yakın zamandaki bir galada politikacıyı överek şöyle dedi: “Pete’i seviyorum, Belediye Başkanı Pete’i seviyorum çünkü bu ülkeyi yönetecek en iyi yönetici olacağını düşünüyorum ve şefkatli bir kalbi var.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu