Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hükümetlerin Teşvikleri Sonrası Düşüşüne Ara Veren Petrol Yeniden Eksiye Yöneldi

FED’in sınırsız varlık alımı ve bugün ABD Senatosu’nda onaylanan tedbir paketiyle kısa süreli toparlanan petrol fiyatları tekrar düşüşe geçerek kayıplarını genişletti.
Hükümetlerin Teşvikleri Sonrası Düşüşüne Ara Veren Petrol Yeniden Eksiye Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (FED) ekonomideki kötü gidişatı durdurmak için çok büyük adımları devreye soktu. Neredeyse elindeki tüm silahları kullanan banka, bu hafta başında sınırsız varlık alımı yapacağını duyurdu.

Benzer şekilde birçok büyük ülke yönetimi de koronavirüsün ekonomi üzerinde yarattığı olumsuz etkiyi gidermek için tarihte görülmemiş düzeyde tedbir kararlarını devreye soktu. FED’in ikinci dalga tedbir planı sonrasında hafif toparlanan petrol fiyatları, Çarşamba günkü işlemlerde düşüş eğilimli hareket etti.

Covid-19 salgınının küresel boyutta olması petrol talebini hızla düşürürken, fiyatlar yeniden eksiye yöneldi.

Hükümet Teşvikleri Petroldeki Düşüşe Engel OlamadıPolitika yapıcıları koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik hasarı gidermek için trilyonlarca dolarlık teşvik açıklaması yaptı. Ancak buna rağmen petrolde daha önce görülmemiş düzeyde talep azalması oldu. Uzmanlar piyasada çöken talebin boyutunun her geçen gün arttığını söylüyor.

Bunun yanında arz tarafında da bolluk olması fiyatların kısa süreli yükselmesine ancak yeniden düşüşe geçmesine sebep oluyor. Şu dakikalarda 26,53 dolardan işlem gören ve gün içerisinde 25-28 dolar arasında hareket eden Brent petrolde altı aylık farkın, son 10 yılın en yükseğine çıktığı kaydedildi.

Fiziki piyasa göstergelerinin arz bolluğunun artacağını göstermesi fiyatlar üzerinde her geçen gün daha çok baskı yaratıyor.

Petrol Piyasasında Çöküş

Şu dakikalarda 23,42 dolardan işlem gören Batı Teksas petrolü sabah saatlerinde Beyaz Saray’ın 2 trilyon dolarlık harcama ve vergi indirimleri paketi konusunda Cumhuriyetçiler ve Demokratlar ile anlaşmaya varmasının ardından %5’in üzerinde yükselmişti. Ancak talepte tarihi düşüşlerin yaşanması, açıklanan teşvik planlarını gölgede bıraktı ve fiyatlar yeniden düşüşe geçti.

Petrol Fiyatlarındaki Son Durum ve Uzman Analizleri için Tıklayın

GCM Yatırım analistleri ham petrolde 24,00 – 26,00 aralıklarının önemli seviyeler olduğunu belirtiyor. Kurum analistleri tarafından yapılan açıklamada bu aralık dışındaki fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışların yön arayışında netlik kazandıracağı ifade edildi.

Vitol Group tarafından yapılan açıklamada günlük talebin 15-20 milyon varil azaldığı bildirildi.

Vitol Group Petrol YorumuEnerji ve emtia şirketi Vitol Group, bağımsız petrol ticareti yapan en büyük şirket konumunda. Şirket tarafından yapılan açıklamada koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla her geçen gün daha fazla ülkenin karantinaya girdiği belirtildi.

Bu doğrultuda küresel petrol talebinin geçen yıla kıyasla %20 azaldığı açıklandı. Şirketin başındaki isim olan Russell Hardy, önemli ölçüde düşen talebin bir süre daha düşmeye devam edeceğini söyledi.

En azından birkaç hafta daha bu şekilde devam edeceğini öngören Hardy, piyasanın 1960 yılından bu yana en sert düşüş ile karşı karşıya olduğunu kaydetti. Hindistan’ın karantina uygulamaya başlamasının ardından talebin daha da düşeceğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu