Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rekor Düşük Seviyelerdeki Bono Verimlerinin Nereye Kadar Gideceği Merak Ediliyor!

Tahvillerdeki verimin düşmesiyle küresel büyümeye yönelik endişeler tavan yaptı. Peki, bu düşüş ne kadar daha devam edebilir?
Rekor Düşük Seviyelerdeki Bono Verimlerinin Nereye Kadar Gideceği Merak Ediliyor!
Yorum

Ticari kredilerden konut ipoteğine kadar her şeyi etkileyen 10 yıllık Hazine bonosu verimi, üç yılın en düşük seviyesine yaklaşıyor ve Çarşamba günü yüzde 1,45 seviyesindeydi. Bu, 2 yıllık Hazine bonosunun yüzde 1,5 olan veriminin altında ve durgunluk sinyali veriyor.

30 yıllık Hazine bonosu verimi, Çarşamba günü tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 1,91’e geriledi. Zira dünya genelinde verim karşıtı hareket etti. ABD’deki oranlar, küresel bir düşüşün ardından Japonya’nın 10 yıllık verimi üç yılın en düşük seviyesine düştü ve Alman 10 yıllık bono verimi yüzde -0,72 ile en düşük seviye rekorunu kırdı.

Amerivet Securities ABD oranlarının başkanı olan Gregory Faranello, “Bu büyük bir ticaret. Şu anda var olan momentum ve trendler oldukça kararlı. Bana şu anda dinamikleri değiştirecek bir şey yok. Yaz aylarının ikinci safhasındayız. Likidite kesinlikle bir konudur. Şu anda küresel olarak baktığınızda, pek çok farklı çeşitli şeyleri kapsıyor,” dedi.

Faranello, bugün ABD’deki manşetin devam eden ticaret savaşı olduğunu ve küresel verim yapısının henüz gelişmeye devam ettiğini de ifade etti.

Stratejistler, tahvil piyasasının birtakım güçler arasında kaldığını ve şimdi verim satın almak zorunda olan yatırımcıları çeken bir girdap olduğunu ve tahvil fiyatları yükseldikçe düşük kalmaya devam ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde yatırımcılar ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının çok uzun bir süre boyunca ve muhtemelen başkanlık seçiminin sonuna kadar devam edebileceğinin çok iyi bir şans olduğuna inanmaya başladılar.

Korku Faktörleri

Korku FaktörleriKüresel ekonomi yavaşlıyor ve gittikçe artan bir şekilde, Avrupa’nın durgunluğa girebileceğini gösteren uyarı işaretleri var. Çin’in yavaşlaması, gelişmekte olan ülke ekonomileri arasında ihracatta düşüşe neden olan bir korkuya neden oldu.

Ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Ekim ayının ortasına kadar yeniden açılmasının Parlamento’nun askıya alınmasını istedi ve Kraliçe de onayladı. Bu isteğin nedeni ise tartışma süresi miktarını sınırlamak ve anlaşma olmayan bir Brexit’in şansını artırmak.

Dün İngiltere’de yaşanan bu gelişmelerle birlikte sterlin düşerken, 10 yıllık bononun getirisi, üç yılın en düşük seviyesine geriledi.

Wells Fargo’nun oran direktörü Michael Schumacher, verimin bu noktalardan çarpıcı bir şekilde düşmesiyle birlikte felaket senaryosunun gerçekleşebileceğini söyledi.

Schumacher, “Varsayımsal olarak, eğer ticaret durumu yoğunlaşırsa Hong Kong kötü gidiyorsa ve Brexit zor bir çıkışla sonuçlanırsa o zaman muhtemelen elde ettiğiniz şey, Hazine kağıtlarında tekrar büyük bir ralli. Bu senaryoda size zor tahminler veren herkes dart atıyor,” ifadelerini kullandı.

10 yıllık verimin Salı günkü psikolojik açıdan önemli yüzde 1,50 seviyesini geçmesinden sonra Schumacher, yatırımcıların İngiltere’nin Brexit’e oy vermesinden sonraki haftalarda veya Avrupa’dan ayrılmak için elde ettiği düşük rekordaki referans notunda bir sonraki hedefi aradıklarını söyledi.

Schumacher, insanların yüzde 1,35’e sabitlenmiş göründüğünü belirtirken, yatırımcılar için saklanacak iyi bir yerin çok kısa vadeli Hazine’de olabileceğini söyledi. Örneğin; 1 aylık Hazine bonosu, diğer menkul kıymetlerin oldukça üzerinde yüzde 2,06 olduğuna da işaret etti.

Pek çok strateji uzmanı, ABD tahvillerinin dünyanın geri kalanını negatif getirilere dönüştürmesini beklemiyor. Ancak bunun olabileceğini de kabul ediyorlar.

Düşen verim öyküsünün bir diğer tarafı ise ticaret durumunda kayda değer bir ilerleme olsaydı, tahvil getirilerinin hızla yükselebileceği yönünde. Ancak stratejistler, yakın zamanda gerçekleşeceklerinden şüpheleniyorlar.

Bank of America Merrill Lynch’in oran stratejisti Ralph Axel, “Açıkçası ticaret savaşı bunun çok büyük bir parçası ve inanılmaz derecede tahmin edilemez. Çoğu insan herhangi bir yere gitme ihtimalinin yüksek olduğu bir seviyeye yükselmiş gibi hissediyor,” dedi.

Axel, halkın seçimlerden önce neden Başkan Donald Trump ile uzun vadeli bir anlaşma imzalayacağını merak ettiğini de söyledi.

Küresel Verim Sinyalleri

Küresel Verim SinyalleriDiğer önemli faktörlerde devam eden verim düşüklüğü dikkat çekiyor. Dünyadaki tahvillerde 16 trilyon doların üzerinde artışın negatif getirilere sahip olması ve ABD Hazine piyasasının güvenliğinin yanı sıra verim arayan yatırımcılar için bir mıknatıs olduğu gerçeği de öne çıkıyor.

Axel, 10 yıllıkta yüzde 1,25’lik bir hedefi olduğunu ve 30 yıllık verimin gelecek yılın ikinci çeyreğinde bu seviyede olmasını beklediğini belirtti.

Faranello ise verimin düşük olduğunu, çünkü yatırımcılar verimi kilitlemek istediklerinde daha fazla alıcı da alım gücü aldığını belirtti. Sorun şu ki; ABD ekonomisini elinde tutan tüketici, korkutucu pazarlara tepki vermeye başlayacak.

Faranello, “Bir ABD tüketicisiyseniz pazarlarda oynaklık olduğunu görüyorsunuz. Anlamıyorsun. Negatif faiz oranları görüyorlar. Tüketicilerin anlamadığı ters verim eğrisini görüyorsunuz ve durgunluktan bahsediyorsunuz. Bu bir noktada kendi kendini yerine getirebilir ve FED buna göz kulak olmalı,” dedi.

Gelecek haftanın verileri, önümüzdeki Cuma aylık istihdam raporunu ve ayrıca imalatta yavaşlamaya işaret eden iki gösterge olan ISM imalatçıları ve PMI’yı içerdiğinden önemli olabilir.

Faranello, “Getiri eğrisi bize esas olarak, gelecek yıl yüzde 0 GSYİH artışına baktığımızı söylüyor. Bu, eğrinin ön ucunun ima edeceği şeydir. Asıl soru, getiri eğrisi kazanacak mı, yoksa politika yapıcılar verileri yeterince destekleyebilecek mi? Nasıl oynayacağı hakkında hiçbir fikrim yok; ama inanılmaz bir korku var ve durgunluğa odaklandık,” dedi.

Eğrinin Ardındaki Merkez Bankası

Eğrinin Ardındaki Merkez BankasıDünyadaki merkez bankaları, ekonomileri yavaşladıkça oranları aşağı çekmekte ve endişe, para birimlerini savunurken tabanda bir yarışta olmalarıdır.

Diğer bir endişe, birçoğu olağanüstü kriz hareketlerine giriştiklerinden ya da zaten süper düşük oranlara sahip olduklarından, bir zamanlar finansal krizden önce sahip oldukları cephaneleri yok. Mali krizin enflasyonu arttırmak için çok şey yapması nedeniyle on yılda da başarısız oldular.

FED’in 17 ve 18 Eylül’de yapacağı toplatıda oranları çeyrek puan düşürmesi bekleniyor. Faranello, “Bence FED’in 50 baz puan indirmesi gerekiyor. FED’in zil sesini küresel olarak değiştirmek zorunda olduğunu düşünüyorum. Eylül ayına doğru yola çıkmaları gerekiyor. 50 puan indirim gerekiyor. Pazarın tonunu ve psikolojisini değiştirmeleri gerekiyor. Şu anda bir mengene içindeyiz,” ifadelerini kullandı.

FED toplanmadan önce 12 Eylül’de Avrupa Merkez Bankası toplanıyor. Zaten olumsuz olan oranı ve muhtemelen varlık alımlarını ilan etmek de dahil olmak üzere harekete geçmesi bekleniyor.

Faranello, “AMB’nin ne yaptığını göreceğiz. Çok fazla kötü tercihleri var. Muhtemelen birkaç farklı şey yapacaklar, ancak piyasa şu anda ekonomiyi döndürmek için çok fazla güce sahip olduklarına ikna edici değil ve mali desteklerle ilgili düşünmeye başlamak zorunda kalacaksınız. En büyük mesele merkez bankalarının küresel çapta mermi dışında kalmasıdır, aynı zamanda da eşyalar güneye doğru ilerliyor. Merkez bankası adımlarının daha az güçlü olduğunu hissediyorsunuz,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu