Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dow Vadelileri, Küresel Büyüme Endişelerine Rağmen Yükselişe Geçti

Yatırımcılar küresel ekonomik büyüme ile ilgili endişeleri nedeniyle verileri izlerken, Dow vadelileri yükselişe geçti.
Dow Vadelileri, Küresel Büyüme Endişelerine Rağmen Yükselişe Geçti
Yorum

Yatırımcılar küresel ekonomik büyüme ile ilgili endişelerine bağlı olarak yeni bir ekonomik veri serisini bekliyorlar. Bu beklentiler ve piyasalarda birkaç gündür hakim olan iyimserlik, ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemlerinin yükselişini sağladı. TSİ 13:00’te Dow vadelileri, 80 puandan fazla bir pozitif açılışa işaret etti.

S&P ve Nasdaq borsalarında gerçekleşen vadeli işlemlerin, Dow’dan bir miktar daha yüksek olduğu görülüyor.

Nasdaq Vadelileri Yükseliş İvmesiDünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret ateşkesinin ardından, küresel hisse senetlerinde keskin bir yükseliş yaşanırken, bugün ivme kazanmaya çalıştıkları gözleniyor.

ABD ve Çin, Trump’ın Pekin ile olan gerilimleri azaltmak için yeni suçlamalar ve kısıtlamaların azaltılması dahil olmak üzere bazı tavizler verdi. İki ülke arasında müzakerelere yeniden başlanırken, Huawei konusunda da adımlar atıldı. Buna karşın Pekin’in üstünlük kazandığı söylenirken, alınan kararlarla ilgili netlik olmadığına dikkat çekiliyor.

Washington ile Pekin arasında bir anlaşma süreci başlamak üzereyken, Trump’tan Avrupa mallarına ek vergi haberleri geldi.

ABD'nin, AB Tarife TehdidiABD, AB mallarına 4 milyar dolar değerinde yeni tarifeler getirme tehdidinde bulunurken, uçak sübvansiyonları üzerine yoğunlaşması dikkat çekti. ABD Ticaret Temsilciliği, Nisan ayında getirilenlere ek olarak yeni vergilerle vurulan bir ürün listesi çıkardı. ABD hükümetinin uçak sübvansiyonlarıyla ilgili uzun zamandır devam eden bir anlaşmazlığın parçası olarak tehditlerin geldiği söylendi.

Hisse senetleri ise dünkü işlemlerde hafif yükselişe geçti; ancak ABD’nin Avrupa’ya tarife tehdidi iyimserliği hafifletti. S&P 500, yüzde 0,3 oranında artıda 2.973,01 puana yükselerek, kapanış rekorunu kırdı. Dow Jones Sanayi Ortalaması ise günü 69,25 puan artıda 26.266,68 puandan tamamladı. Nasdaq Kompoziti ise yüzde 0,2 oranında yükselişle 8.109,09 puana ulaştı.

Citigroup hisseleri yüzde 0,4, Bank of America ve Wells Fargo hisseleri yüzde 0,9’dan fazla düşüş kaydettiler. SPDR S&P Bank ETF, Hazine gelirleri düştükçe yüzde 1,4 oranında azaldı. 100 yıllık verim yüzde 1,97 civarından işlem görürken, 2 yıllık verim yüzde 1,76’ya geriledi.

ABD’nin tarife tehditleri, DTÖ’de Boeing ve Airbus’a verilen uçak sübvansiyonları konusundaki 15 yıllık bir anlaşmazlığın ortasında geliyor.

Boeing ve Airbus Anlaşmazlığı Ortasında Tarife TehdidiBMO Capital Markets’ın kur stratejisi başkanı Ian Lyngen, “Bu, potansiyel vergilere tabi toplam ithalatın yaklaşık 25 milyar dolara ulaştığını ve Trump’ın ticaret savaşının görünüşte pratik bir sonucu olmadığını hatırlatıyor,” dedi. Kesin olan şeyin ise FED’in küresel ekonomiyle karşı karşıya olan belirsizlikler konusundaki endişelerini dile getirdiği konusundaki iyimserliğin çabuk aşınması olacağını söyledi.

Yonga üreticileri ve diğer teknoloji şirketleri, S&P 500’ün ABD’nin Çin’le yaptığı görüşmelerin artması üzerine hafta başında tüm zamanların en yükseğine ulaşmasına yardımcı oldu. Bu ay, ABD tarihindeki en uzun ekonomik genişlemeyi işaret ederek 10 yıla ulaştı. Bununla birlikte ABD GSYİH büyümesi, diğer genişlemelere kıyasla yetersiz kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu