Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Kuru Neden Yükseliyor, Türk Varlıkları Neden Değer Kaybetti, Gelecekte Neler Olur?

Türk lirası ABD doları karşısında değer kayıplarını artırdı, Türk bankacılık hisse senetleri bu gelişmeye rölatif baskılandı ve endeksin genelinde kayıplara yol açtı. Hareketlerin değerlendirilmesi ve geleceğe bakış.
Dolar Kuru Neden Yükseliyor, Türk Varlıkları Neden Değer Kaybetti, Gelecekte Neler Olur?
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk varlıklarında haftanın ikinci işlem günü pozitif başladı. Küresel risk iştahının ABD Çin gündemlerindeki olumlu beklentilere rölatif bir şekilde güçlenme eğilimi gösterdiği bir haftaya başlıyoruz. Gelişmede iki küresel ekonomi arasındaki görüşmelerin Mart ayının sonlarına doğru sonuçlanacağı beklentisi yatırımcılar tarafından dünya borsalarında fiyatlanıyor ve gelişme yükselişin en büyük destekçi kalemi olarak öne çıkıyor. 

Ekonomilerin büyümelerin desteklenmesine yönelik politikalar, olumlu sonuçlanması beklenen (ABD-Çin) görüşmeler Çin hisse senedi piyasalarındaki yükselişin devam etmesinde reaksiyon bulabilir. Diğer tarafta MSCI Dünya endeksinin tarafına bakılırsa, 2018 yılının başlarında kaydedilen son zamanların tepe noktasına (2.250 puan civarı), anlık veride görülen (2.096) seviyesinin yeninden ulaşması için endeks üzerinde %9.0 civarında bir yükseliş gerçekleşmesi gerekiyor. Bu hareketin geliştirdiği grafiklerin görülmesi, küresel risk iştahını daha da destekleyebilir ve korkulara karşılık görece riski yüksek varlıklara olan yönelimi artırabilir. 

Türk Varlıkları Bankalar Öncülüğünde Baskılanmıştı!

Turk Varliklari Bankalar Onculugunde Deger KaybetmistiTürk varlıkları tarafında güçlenen doların baskısı, bankacılık argümanlarında haftanın son işlem günü (1 Mart Cuma) negatif bir etki yaratmıştı. 5,25 seviyelerinin ardından üst bantta yani 5,30-5,33 seviyelerinde hareketlenen dolar kurunda görülen hafif gevşemeye karşılık daha katı bir değerlenme piyasalara iyi gelmemişti. Yorum dolar sayfaları da buna işaret etmişti.

Yatırımcıların kar realizasyonlarına gitmesine karşılık dolar tarafında her düşüşün bir alım reaksiyonu bulması, kurun geri çekilmesine en büyük engel olarak görülmüştü ki yatırımcı tarafındaki endişe bu hareketler ile teyit edilebilir. Ülke finansallarına olan bakışın, her ne kadar BIST 100 tarafında 87 bin puanlardan 103 bin puanlara gelinmiş olsa da istikrara dair beklentilerin zayıf olduğu görülmekte.

DXY ve S-400 Gelişmeleri Hareketin Başrolü

Dxy Ve S 400 Gelismeleri Hareketin Basrolu5,39 civarında bir hareket gösteren USD/TRY haftayı 5,37 civarında kapatmıştı. Haftanın ilk işlem gününde an itibarıyla 5,3915 TL’den ticaret gören kurda; 5,40 seviyesinde görülen direncin yukarı yönde kırılması 5,45 seviyelerini vadedebilir. Bu noktanın sert bir şekilde kırılamaması senaryosunda ise kurun yükselmesine dair beklentiler baskılanabilir. ABD Dolar endeksinde ise geçtiğimiz hafta başlayan değerlenme seyrini koruyor ve anlık veri 96,57 seviyesinde grafikleniyor. 96,73 noktasının aşılması halinde doların dünya karşısında değerlenmesi artabileceği gibi TL tarafındaki kayıp da paralel olarak yükselebilir.

ABD dolarının güçlenmesine paralel, Türkiye’nin S-400 alım gündeminin ABD yaptırımlarını tekrar gün yüzüne çıkaracak olduğu sahne, TL’de görülen değer kayıplarının artmasına destek olabilecek bir unsur olarak görülüyor. Dolar kurunun hareketlerine bakıldığında, dip seviyelerin her geçen hafta daha yüksek bir konuma taşınıyor olması, piyasanın seçim gündemi ve politikalara bakıldığında kurda yükseliş beklentisini sürdürmesi başlıklarında USD/TRY için yükselişin sürebileceği yorumu yapılabileceği gibi 5,40’ın kırılamaması halinde 5,30 civarına çekilme beklenmesi de pek muhtemel.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu