Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gümüş 2,5 Ayın En Düşüğünde! Doların Gücü Metali Aşağı Çekiyor

Amerikan dolar endeksi yeniden 92,92 seviyesini test ederken gümüş, satış ağırlıklı işlem görüyor.
Gümüş 2,5 Ayın En Düşüğünde! Doların Gücü Metali Aşağı Çekiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz hafta boyunca güçlenen dolar ile ağırlıklı olarak satış baskısı altında işlem gören gümüş, bugün en son Ocak ortalarında gördüğü düşük seviyeleri kaydetti.

Amerikan dolar endeksi (DXY), geçen haftaki 92,92’lik dört ayın en yükseğini yeniden test ederken gümüş fiyatları aynı doğrultuda baskılandı.

Dolar endeksindeki güçlenme, ABD’nin benzer görülmemiş teşvik programları ve son dönemde hızlanan aşılama kampanyalarıyla yönlendirildi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın bu hafta açıklaması beklenen altyapı harcama planı da duyarlılığı olumlu etkiledi.
Gümüş 29 Mart 2,5 Ay En Düşük
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar endeksindeki güçlenme, diğer para birimlerine sahip alıcılar için gümüşü pahalılaştırırken emtia bugün 24,78 dolara kadar geriledi. Böylece 18 Ocak’taki 24,22 dolardan bu yana en zayıf performans kaydedildi.

Gerilemenin sürmesi durumunda 24,70 dolara işaret eden ilk destek ve ardından 24,56 dolardaki ikinci destek seviyeleri izlenecek. Boğalar ise 25,06 dolar yönündeki birinci direncin kırılmasını bekleyecek.

Değerli maden, yıllık bazda yüzde 45 civarında getiri sunsa da aylık ve haftalık baza bakıldığında kısa vadeli ekside durduğu görülüyor. 24 Mart analizinde gümüş için düşüş beklentisinin ön planda olduğunu söyleyen GCM Yatırım, bugünkü analizinde de gerilemenin devamı için sinyal verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%