Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi Mayıs’ı 90 Bölgesinde Tamamlamaya İlerliyor

Amerikan dolar endeksi, Mayıs’ın son gününde kapalı ABD piyasaları nedeniyle azalan işlemlerde dar bir aralıkta seyrediyor.
Dolar Endeksi Mayıs’ı 90 Bölgesinde Tamamlamaya İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD dolar endeksi (DXY), Mayıs ayının son gününde dalgalı seyrediyor. ABD hisse senedi ve tahvil piyasalarının Ulusal Anma Günü nedeniyle kapalı kalacağı 31 Mayıs’ta DXY 90 bölgesinde yön arayışını sürdürüyor.

28 Mayıs’ı 90,03 ile tamamlayan DXY, 31 Mayıs’a yatay başladıktan sonra 89,97 – 90,12 gibi dar bir aralıkta seyretti.

Cuma günü dolar, 90,44’lük gün içi zirvesi ile 2 haftanın yükseğini kaydetmiş, artış kişisel harcamaların Nisan’da yüzde 0,5 gelmesi ile yönlendirilmişti.

Yine de DXY, 31 Mart’taki 93,44’ün ardından başlattığı geniş zayıflığı devam ettiriyor.
ABD Dolar Endeks 31 Mayıs
Kaynak: MarketWatch

TSİ 11.40 sıralarında yüzde 0,02 artıda duran Amerikan dolar endeksi, Nisan ayını 91,28 ile tamamladıktan sonra Mayıs’ı daha da düşük kapatmaya ilerliyor.

Haftanın ilerleyen günlerinde izlenecek ABD verisi ise Cuma günkü tarım dışı istihdam olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda Salı günü açıklanacak ISM İmalat rakamlarının yönde etkili olması bekleniyor.

Daha geniş senaryoda ABD ekonomik toparlanmasının dolara çoktan fiyatlandığı ve enflasyon endişelerinin odakta olmasıyla aşağı yönlü seyrin süreceği düşünülüyor.

Ancak HSBC USD için uzun vadede diğer para birimlerinden daha iyi performans öngörmüştü. Bu ay yayımlanan notta ekonomistler 2021’de ılımlı bir dolar zayıflığı öngörse de uzun vadede iyimser tavır almıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu