Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

4 Ayın En Düşüğünden Toparlanan Dolar 7,47’den İşlem Görüyor

Dolar bu sabah 7,41 ile Eylül ayından bu yana en düşük seviyeye geriledikten sonra hafif toparlanarak 7,47’nin üstüne çıktı.
4 Ayın En Düşüğünden Toparlanan Dolar 7,47’den İşlem Görüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar geçen hafta Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararının ardından başlattığı düşüşünü devam ettiriyor. Haftaya kayıpla başlayan dolar dün 7,41 seviyelerine kadar geriledi. Kapanışı 7,43 TL’den yaptıktan sonra yeni güne yatay bir başlangıç yaptı.

Dolar/TL saat 09:45’te %0,52 artıda 7,4778’den işlem görüyor.
Dolar 7,47 TL
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Kur en son Eylül ayında 7,44 seviyelerine gerilemişti. 6 Kasım’da 8,58 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra ekonomi yönetiminin açıkladığı yeni kararlarla birlikte çok keskin bir düşüş sergiledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomide büyüme ve istihdam anlamında yeni bir dönem başlatılacağını ve reform hareketleri uygulanacağını söyledi.

Erdoğan’ın bu sözlerinin yanında Merkez Bankası’na yeni getirilen başkan Naci Ağbal’ın piyasaya verdiği şeffaf ve güven mesajı da Türk lirası üzerindeki iyimserliği artırdı. Dolar dün ABD Başkanı Donald Trump’ın 900 milyar dolarlık koronavirüs destek paketini onaylamasının etkisiyle küresel ölçekte ivme kaybetti.

Bu sabah 7,41 – 7,47 arasında hareket etse de Türk lirası şu dakikalarda ABD doları karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi konumunda. Doların 7,50 psikolojik seviyesinin altında olduğunu belirten GCM Yatırım analistleri bu seviyenin altında kaldığı takdirde 7,40 ve 7,36 bölgesine çekilebileceğini yorumladı. Eğer bunun üzerinde kalırsa da 7,60 – 7,63 – 7,66 ve 7,72 seviyelerinin gündeme geleceği bekleniyor.

Bu arada ABD Temsilciler Meclisi Trump‘ın veto ettiği 2021 savunma bütçe tasarısını 322 evet oyuyla kabul etti. 740 milyar dolarlık savunma bütçe tasarısı kongreden geçerse Trump‘ın görev süresi içindeki veto yetkisini aşan ilk yasa tasarısı olacak. Bunun yanında koronavirüs salgınına yönelik destek paketi kapsamında 600 dolarlık nakit yardımının 2000 dolara çıkarılmasına da karar verildi.

Euro kuruna baktığımızda şu dakikalarda %0,38 artıda 9,12 TL’den işlemde olduğunu görüyoruz.
Euro 9,12 TL
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Dün 9,09’dan kapanan Euro haftanın ikinci işlem gününde açılışın ardından 9,05 ila 9,13 arasında hareket etti. 6 kasımda 10,20 liraya çıkarak tarihi rekorunu kırdıktan sonra kasımın ikinci haftasında 8,88’e kadar gerilemişti.

Sonrasında sakin bir performans sergileyen Euro en yüksek 9,73’e çıksa da 2020’nin tamamlanmak üzere olduğu şu günlerde yeniden 9 TL sınırında geziniyor. Türk lirası bu sabah Euro karşısında da en zayıf performansı sergileyen gelişen ülke para birimi oldu. Yıllık bazda %32 artan Euro aylık olarak %0,16, haftalık %2,5 oranında düşüş gerçekleştirmiş durumda.

Bir bankanın döviz işlemcisinin değerlendirmesinde, TL’de değer kazancı için bir neden görülmediğini ancak kurumsal tarafta TL’ye geçişin hızlandığını söyledi. Genel olarak TCMB’nin ekonomi yönetimindeki adımlarının ve 2021’in ilk aylarında piyasalarda iyimser bir hava olacağı algısının TL varlıklarına olan ilgiyi artırdığını yorumladı.

Haftanın ikinci işlem gününde de yurt dışında bazı ülkelerin Noel tatili nedeniyle kapalı olmasının etkisiyle veri akışı açısından sakin bir takvim var. Yurt içinde saat 10:00’da Türkiye İstatistik Kurumu ekonomik güven endeksini açıklayacak. Saat 15:30’da ise İngiltere ile yapılacak serbest ticaret anlaşmasının (STA) imza töreni başlayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu