Yatırım yapmaya başla!

Doğal Gaz Fiyatları, Talepteki Yıkımla 2020’de Toparlanmakta Zorlanabilir

Karantina nedeniyle üretim kesintileri, talep düşüşleri ve ABD üretiminin azalması, doğal gaz fiyatlarının toparlanmasını zorlaştırabilir.
Doğal Gaz Fiyatları, Talepteki Yıkımla 2020’de Toparlanmakta Zorlanabilir

Covid-19 salgını nedeniyle doğal gaz talebi büyük bir yıkıma uğradı. Fiyatlar, Nisan ayının başında 25 yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD’nin doğal gaz üretiminin de azalması beklendiği için fiyatların toparlanması zor olabilir.

Doğal gaz fiyatları, Nisan ayının başında yeni bir dip gördükten sonra toparlanma çabasına girdi. Ancak hala yılın başına göre yaklaşık yüzde 20 oranında aşağıda seyrediyor. Uzun vadede incelendiğinde ise 2019 Kasım’dan bu yana düşüş eğiliminde olduğu görülüyor.

Kasım 2019'dan Beri Düşüş Eğilimi
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kasım ayından bu yana gösterdiği düşüşün nedeni; ılıman geçen kış mevsimine karşın ABD’deki rekor üretimin, Covid-19 karantinaları endüstriyel tüketimi düşürmeden önce bile talebi karşılamasıdır.

Forex piyasasının alternatif araçlarından olan doğal gazın fiyatlarında yaşanan gelişmelere göz atalım:

Ilıman Geçen Kış Mevsimi ve Karantinaların Talebe Etkisi

Endüstriyel Doğal Gaz Talebinde Düşüş
Görsel Kaynak: EIA

Tüm dünyada etkin olan koronavirüs salgının yayılmasını engellemek için hükümetler, karantinalar açıkladı. Doğal gaz talebi de endüstriyel tüketime bağlı olarak azaldı. Bu gelişme, yakın dönemdeki düşüşün ana nedenlerinden birisidir.

Bir diğer neden ise Mart ayında doğal gaza bağlı ısınma talebini azaltan ve piyasaya aşağı yönlü baskı uygulayan ortalama üstü sıcaklıklar oldu. Bu gelişmeyle birlikte ilk çeyrekte doğal gaz fiyatları düştü.

Doğal Gaz İlk Çeyrek Fiyatları
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ofis ve dükkanlar da salgın nedeniyle kapalı olduğu için talep, ev tüketimine doğru kaydı. İşletme talebi ise büyük ölçüde geriledi. Eğer gıda hizmet sektöründe de çok sayıda kapanma görülmeye başlarsa talep yakın dönemde daha da düşebilir.

Doğal gaz analizleri ise New York Ticaret Borsası (NYMEX) spot piyasasının Nisan başında İngiliz ısı birimi (MMBtu) başına 1,55 dolar kadar düştüğünü ve fiyatların yılbaşında 2,12 $/MMBtu seviyesinden yüzde 27 civarında düştüğünü gösteriyor.

Bu oranlar, soğuk hava tahminlerinin geldiği sürede yaklaşık 1,60 dolar/MMBtu seviyesine yükseldi. Ayrıca ABD kaya gazı üreticilerinin ham petrol üretimindeki düşüş beklentisi aşırı arz ile ilgili endişeleri bir miktar azalttı.

OPEC+ Sonrası ABD ile Diğer Üreticilerin Üretimi Azaltması Bekleniyor

Geçen hafta sonu OPEC + üyeleri arasında, küresel tüketimin yüzde 10’unu azaltmak için tarihi bir anlaşma imzalandı. Şimdi ise ABD dahil diğer üreticilerin piyasa güçleri doğrultusunda üretimi azaltması bekleniyor.

Ham petrol fiyatlarının yıl başından bu yana yüzde 50 oranında düşmesi ve talebin günde 20 milyon varil kadar azalması ile ABD kaya gazı üreticileri kârsız üretimi azaltmak için görüşmeler yapmaya başladı.

Ham Petrol Fiyatları Yılbaşından Bu Yana Düşüş
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Eyaletin enerji düzenleyicisi Texas Railroad Commission, yerli üreticileri desteklemek için ham petrol üretiminde yüzde 20’lik bir kesintinin uygulanıp uygulanmayacağını konuşmak için Salı günü sanal bir görüşme gerçekleştirdiler.

Görüşülen seçeneklerden birisi, bazı üreticilerin üretimi azaltmaya yönelik kısıtlamalar koymaktı. Oklahoma’daki petrol üreticileri de benzer şekilde o devletin düzenleyicisinden bir görüşme yapılmasını talep ettiler.

ABD petrol üretimindeki herhangi bir düşüş, doğal gaz arzını azaltacak ve piyasadaki oynaklığı artıracaktır. INTL FC Stone analistlerine göre;

“Son birkaç hafta boyunca odaklanılan noktaların çoğu, fabrikalar kapandıkça ve hava durumu normalden daha sıcak olduğu için talep azalırken, üretim düşüşlerine yönelik endişeler artık ön plana çıktı. Teçhizat sayısında haftada büyük bir düşüşün yanı sıra sermaye harcamaları duyuruları ile gaz üretimi beklenenden daha düşük olabilir.”

Taleple Birlikte Düşen Üretim Fiyatları Destekleyebilir

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA), Pazartesi günü yayımlanan verilere göre; ABD doğal gaz üretiminin Nisan ayında 84 milyar metreküpten, Mayıs ayında günde 83,1 milyar metreküpe düşeceğini tahmin etti.

EIA, toplam ABD doğal gaz stoklarının Mart ayında 2,01 trilyon metreküp ile sonlanacağını tahmin ediyor. Bu rakam, Mart 2019’da 1,18 trilyon metreküpten ve 5 yıllık ortalamanın yüzde 17’sinden fazla olduğuna işaret ediyor.

EIA ABD Doğal Gaz Stokları
Görsel Kaynak: EIA

EIA, ABD petrol ve gaz sondaj faaliyetlerinde ikinci çeyrekte ortalama yüzde 15 ve üçüncü çeyrekte yüzde 12 azalma tahmin ediyor. Yaptığı açıklamada, birçok üreticinin Covid-19’un sondaj faaliyeti seviyesi üzerinde benzeri görülmemiş etkilerini hesaba kattığını söyledi. Bu nedenle sermaye harcamalarını ve sondaj seviyelerini azaltmayı planladıklarını açıkladığından bahsetti.

Petrol sahası hizmetleri sağlayıcısı Baker Hughes’ın haftalık verilerine göre; ABD gaz donanımları sayısı son 4 haftada 89’a düştü. Bu rakam, 2019 Nisan’da 187 seviyesindeydi.

Baker Hughes ABD Gaz Donanım Sayısı
Görsel Kaynak: Baker Hughes

Talep tarafında EIA, ilk çeyrekte ılık hava koşulları ve yavaşlayan ekonomi nedeniyle toplam, ABD gaz tüketiminin 2020’de günde ortalama 83,73 milyar metreküp olmasını bekliyor. Daha az üretim faaliyeti büyüme potansiyelini azalttığı için endüstriyel kullanımın önceden tahmin edildiği gibi yüzde 6,5 oranında artmak yerine 2019’daki seviyesinde değişmeden kalması bekleniyor.

IHS Markit aylık satın alma yöneticileri endeksi, Mart ayında finansal krizden bu yana üretimdeki en keskin düşüşleri ve yeni siparişleri gösterdi. 2020 ilkbaharında doğal gaz gelişmeleri düşüşe işaret etti. Ancak yatırımcılar, salgın karantinalarından sonra ekonomik aktivite artacağı için piyasanın toparlanmasını beklediği için fiyat eğrisi prim seviyesinde.

EIA ise geçen hafta, düşük iş faaliyeti ve yaz enjeksiyon sezonuna giren ortalamadan daha yüksek depolama seviyeleri fiyatların düşük kalmasına neden olduğu için spot fiyatın yakın dönemde tarihsel seviyelere kıyasla düşük kalacağını tahmin etti.

Ancak ABD’nin doğal gaz üretimi düştükçe ve enerji üretimi için doğal gaz kullanımının talebi artıracağı için 2020’nin ikinci çeyreğinin sonunda fiyatların yükselmeye başlayacağını da belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum