Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırımcı Grubu CtW Halka Arz Öncesi Uber’in Kurulunda Değişiklik Talep Etti

Yatırımcı grubu CtW, merakla beklenen halka arzından önce Uber'in yönetim kurulunda değişiklik talep etti. Detaylar şöyle;
Yatırımcı Grubu CtW Halka Arz Öncesi Uber’in Kurulunda Değişiklik Talep Etti
Yorum

Yatırımcı grubu CtW Investment Group, merakla beklenen halka arzından önce yönetimin en iyi uygulamalarda yetersiz kaldığını söyleyerek Uber’in yönetim kurulunda değişiklik talep etti. Uber Yönetim Kurulu Başkanı Ronald Sugar’a yazılan bir mektupta CtW , finansal meselelerde zayıf işletme yargısı konusundaki ününe işaret ederek eski Merrill Lynch yöneticisi John Thain’in kuruldan çıkarılmasını istedi.

Grup ayrıca Uber’in Yönetim Kurulu Başkanı dahil kurul üyelerinin, önümüzdeki haftalarda New York Borsası’nda halka açılması beklenen firmanın dış taahhütlerini azaltması gerektiğini aktardı. Yönetimi altındaki varlıkları 250 milyar dolardan fazla olan emeklilik fonu danışmanı CTW’nin talepleri dikkat çekti.

Grup daha önce de Tesla gibi şirketlerin yönetim kurulu uygulamalarını incelemişti ve mektupta da fonlarının önemli Uber hissedarları olmayı hedeflediğini bildirdi.

Yatırımcı Grubu CtW Halka Arz Öncesi Uber’in Kurulunda Değişiklik Talebi Uber’in Denetim Komitesi’ne önderlik eden eski Merrill Lynch yöneticisi John Thain hakkında epey eleştirel olan CtW, yöneticinin Uber CFO’su Nelson Chai ile yakın ilişkisine atıfta bulundu. Nitekim Nelson Chai, Merrill Lynch ve CIT Group’ta Thain’in altında çalışmıştı. Bu nedenle yatırımcı grubu; “Thain’in Chai ile yakın ilişkisinin Chai’in performansını CFO olarak değerlendirmesini engelleyebileceğine ve onu şirketin düşük finansal performansı durumunda Chai’i sorumlu tutmaktan alıkoyabileceğine inanıyoruz” dedi.

Bunların yanı sıra CtW, Merrill Lynch’in CEO rolünden kovulduğu 2009 yılı başında incelemeye giren Thain’in iş siciline de saldırdı.

Yatırımcı Grubu CtW Uber Direktörü John Thain Saldırdı Bank of America’nın 50 milyar dolarlık hisse senedi satın almasını sağlayan ve mali krizin zirvesinde büyük yönetici primlerini onaylayan Thain için yatırımcı grubu; “hissedar fonlarının uygunsuz bir yöneticisi” ifadelerini kullandı. İlgili haberlerde 2015 yılında CIT Group’un CEO’su olarak emekli olan Thain’in halihazırda Deutsche Bank’ın denetim kurulunda yer aldığı bilgisi de verildi. Ayriyeten eski ABD Başsavcısı Eric Holder’ın önerilerine uyarak Uber’in 2017 yılında kurul yapısını yenilediği hatırlatıldı.

Söz konusu dönemde firma bağımsız bir başkan seçerek Travis Kalanick’in oy haklarını sınırlamış, Kalanick yerine geçen Uber CEO’su Dara Kohsrowshahi de yönetimi temizlemeyi önceliği yapmıştı.

Uber 2017 Yılında Yeniden Yapılanmaya Gitti Bu noktada CtW Uber’in kaydettiği ilerlemeyi kabul etse de şirketi “bağımsız, tüm hissedarların ortak çıkarlarını düşünecek ve objektif olacak” direktör adayları hakkında daha fazla düşünmeye çağırdı. Yönetim kurulundaki dikkat çekici isimler arasında ise Başkan Ronald Sugar, Arianna Huffington ve Garrett Camp’ın yer aldığı söylendi.

Daha önce savunma şirketi Northrup Grumman’ın CEO’luğunu yapan Sugar, halen Apple, Amgen, Chevron ve Air Lease Corporation kurullarında oturuyordu. Önümüzdeki haftalarda halka arz edilmesi beklenen Uber’in de açıklanan verilere göre 44 ila 50 dolar aralığında 180 milyon hisse sunacağı ve bunun değerlemesini 91.5 milyon dolara ulaştırması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu