Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Mallarına Gümrük Vergisinin Artmasıyla Wall Street Düşüş Yaşadı

Wall Street'teki hisse senetleri, gece yarısından sonra Çin mallarına gelen ek tarifelerle ABD açılışında zarar vermeye hazırlandı.
Çin Mallarına Gümrük Vergisinin Artmasıyla Wall Street Düşüş Yaşadı
Yorum

ABD’nin Çin’in taslak anlaşma metninde yaptığı değişiklikler nedeniyle ek tarife getirmesi, Asya piyasalarının karışık seyretmesine neden olurken, Wall Street hisselerini piyasa açılışında değer kaybına hazırladı. Dow Jones Sanayi Endeksi vadelileri düşerken, açılışta yaklaşık 90 puan geriledi.

Dow Jones vadelilerindeki düşüşe ek olarak, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri için de eksi yönde bir açılışa işaret etti.

ABD Endeksleri Düşüş KaydettiABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin Cuma günü devam edeceği haberi sonrasında, Perşembe akşamı olumlu ve olumsuz bölgeler arasında dalgalanmalar yaşandı. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, yeni tarifelerin yürürlüğe girmesinden birkaç saat sonra Washington’da ABD’li ticaret temsilcileri ile bir araya geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, 200 milyar dolarlık Çin malı üzerindeki yüzde 10’luk gümrük vergilerini, yüzde 25’e yükseltti. Daha sonra Beyaz Saray’ın müzakerelerdeki ilerlemeye dayanarak bu kararı tersine çevirebileceği öne sürüldü. Dünkü toplantıdan saatler önce, Trump tarifelerin Çin ile bir ticaret anlaşmasına mükemmel bir alternatif olduğunu ifade etti.

JP Morgan Asset Management Global Pazar Stratejisti Hannah Anderson, bunun piyasalar için öngörülemeyen bir sürpriz olduğunu söyledi.

Piyasalar için Sürpriz OlduHisse senetleri, dün bu haftanın en büyük satışını artırken, Dow Jones Sanayi Endeksi, haftalık bazda 650 puandan daha fazla düşüş kaydetti. S&P 500 endeksi ise Trump’ın Pazar günü attığı tweetin ardından yüzde 2,5 oranında değer kaybı gösterdi.

Pazartesi günü hisse senetleri Trump’ın hafta sonu açıkladığı tarife tehdidini sadece bir anlaşma stratejisi olarak yorumladı. Ancak ABD’nin en büyük ticaret temsilcisi olan Robert Lighthizer’in sert söylemleri sonrasında ana endekslerde ağır bir dalgalanma yaşandı.

Trump’ın Çin ile bir ticaret anlaşması yapmanın mümkün olduğunu söylemesinin ardından piyasalar kayıp-kazanç bölgesinde dalgalandı.

Piyasalar Kayıp-Kazanç Bölgesinde DalgalandıDow Jones vadelileri 450 puanlık bir düşüş yaşadıktan sonra, bir miktar toplandı; ama Perşembe günü 138 puanlık bir düşüş daha kaydetti. Anderson, “Bu bölüm, ticaret gerginliklerinin bir anlaşma imzalanıncaya kadar tam olarak çözülmediğinin altını çiziyor. Bu arada, son birkaç gün içinde yaşanan düşüşün boyutu, özellikle yatırımcılar söylentilere daha fazla güveniyorsa fikir birliği piyasası beklentilerinin yanlış olabileceğinin kanıtı,” dedi.

Wall Street’in korku göstergesi olarak bilinen S&P 500’ün 30 günlük volatilitesinin bir ölçüsü olan Cboe Volatility Index, 4 Ocak tarihinden bu yana görülen en yüksek seviyeyi, Perşembe günü kaydetti. Şimdi ise bugünkü görüşmelerden çıkacak sonuç bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu