Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brent Petrol OPEC Raporu Sonrası 80 Dolar Sınırında Geziniyor

Petrol fiyatları son yılların en yükseğinde seyrederken, OPEC raporunda tüm enerji gruplarındaki büyümeye rağmen petrolün yerini korumaya devam edeceği aktarıldı.
Brent Petrol OPEC Raporu Sonrası 80 Dolar Sınırında Geziniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Brent petrolün varil fiyatı Salı günü 80 doların üstüne çıktı. 3 yıl aradan sonra ilk kez bu seviyeyi görürken, pandemi etkisiyle ortaya çıkan kayıplar da tamamen telafi edilmiş oldu.

Günün ikinci yarısında fiyatlar yukarı yönde hareket etmeye devam ederken, piyasalar Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) 2021 Dünya Petrol Görünümü Raporu‘nu değerlendiriyor.

Batı Teksas türü ham petrolde varil fiyatı 76,21 dolar seviyesinde.
Ham Petrol 76 Dolar Üstünde
Kaynak: Paratic Piyasalar

21 Eylül’den bu yana kesintisiz yükseliş gösteren ham petrol, bugün 76,67 dolara kadar çıktı. Bu seviye Temmuz ayından bu yana kaydedilen en yüksek fiyat oldu. Ardından hafif geri çekilme göstererek, %1 primli seyretmeye devam etti.

79,31 dolardan işlem gören Brent petrol ise %0,90 artıda işlem görüyor. Brent petrol son yükselişin ardından yıllık dönemde %87’den fazla artmış oldu. ABD türü ham petrolde de yıllık değişim aynı oranda olurken, aylık %11, haftalık %7 yükseldi.

OPEC raporunda 2045 yılında, küresel günlük enerji talebinin 352 milyon varil petrol eşdeğerinde olacağı tahmin edildi. Geçen yıl bu miktarın 275,4 milyon varil olduğu belirtildi.

Petrol talebinde artışın devam edeceği belirtilirken yenilenebilir, doğal gaz ve nükleer gibi diğer enerji kaynaklarında büyüme olmasına rağmen enerji portföyünde en büyük payı elinde tutmaya devam edeceği aktarıldı.

Küresel petrol talebinin 2045 yılında, günlük 99 milyon varil olacağı öngörüldü. Son dönemde enerji piyasasında yaşanan kriz, doğal gaz fiyatlarının rekor seviyelere çıkması ve talebin üretimden fazla olacağı endişesi petrolü destekleyen en önemli unsurlar olarak öne çıkıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu