Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brent Petrol 75 Dolarla Nisan 2019’dan Bu Yana En Yükseğe Çıktı

ABD türü ham petrol 73, Brent türü 75 dolar üzerinden işlem görürken, küresel talep artışı piyasayı desteklemeye devam ediyor.
Brent Petrol 75 Dolarla Nisan 2019’dan Bu Yana En Yükseğe Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ve küresel talebin artacağı beklentisiyle yükselişini sürdürüyor. Analistler global hisse senedi piyasalarındaki pozitif tablonun da emtia fiyatlarını pozitif etkilediğine dikkat çekiyor.

2020’nin Nisan ayında Covid-19 pandemisi nedeniyle dip noktayı gören petrol fiyatları, son iki yılın en yükseğinden işlem görüyor.
Brent Petrol 75 Doları Aştı
Kaynak: Investing

Brent türü petrol, Salı günü varil başına 75,22 dolara kadar yükseldi. TSİ 08.50’de 75,09 dolardan işlem görüyor. En son 2019’un Nisan ayında 75 üstünü gören fiyatlar, pandemide verdiği tüm kayıpları telafi etmiş durumda. Yıllık kazancı %78’e işaret ediyor.

Amerikan türü ham petrol 73,17 dolardan işlem görürken, dünkü işlemlerde 74 seviyesini test etti. Batı Teksas türü ham petrolü son bir yılda %80, bir ayda %15 oranında fiyat artışı gösterdi. Teknik açıdan bakıldığında 72,68 – 72,89 arası destek, 73,31 – 73,52 arası direnç seviyeleri olarak izleniyor.

Dünya genelinde aşılama çalışmalarının hız kazanması, pandemiye dair iyimserliği artırırken, yapılan tahminler de petrol piyasasının itici gücü olmayı sürdürüyor. Bank of America ekonomistleri son tahminlerinde fiyatların 2022 yılında 100 dolara çıkacağını öngördü.

Uzmanlar seyahatlerde artış olması ve hayatın tam anlamıyla normalleşmesiyle, arz sıkıntısı yaşanacağını düşünüyor. Eğer Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortakları üretim konusunda temkinli duruşunu sürdürürse, piyasadaki rallinin gelecek yıl daha da artacağı yapılan tahminler arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu