Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

48 Dolara Çıkan Brent Petrolde 2021 için Toparlanma Umutları Arttı

Talepte artış olacağı beklentisi petrol fiyatlarını Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkardı. Analistler olumlu tablonun önümüzdeki günlerde de süreceğini belirtiyor.
48 Dolara Çıkan Brent Petrolde 2021 için Toparlanma Umutları Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

60 milyon vakayı aşan koronavirüs salgınında aşı haberleri hız kazandıkça pandeminin biteceğine dair umutlar da artıyor. Finans piyasaları bu gelişmelerle yön bulurken petrol fiyatları da talepte toparlanma olacağı beklentisi ile yükselişini devam ettiriyor.

Fiyatlar aşı iyimserliğiyle son haftalarda devam eden bir yükseliş gösterdi. Her ne kadar birçok ülke karantina kurallarını yeniden devreye sokmaya başlasa da talebin yakın zamanda eskisi gibi olacağına dair oluşan beklenti, petrolü 8 ayın en yükseğine çıkardı.

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında 45,67 dolara kadar yükseldi.
Ham Petrol 45 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

ABD türü ham petrolün varil fiyatı 2020 yılına 61 dolar seviyesinden başladıktan sonra tüm dünyada hızla artan virüs salgının ardından düşüşe geçmişti. En son Mart ayında 45 – 46 seviyesinde olan petrol o tarihten bu yana bu seviyeyi aşamadı.

Nisan ayında 6,55 seviyesine kadar geriledikten sonra genel olarak 30 ila 40 dolar arasında seyretti. Fakat son günlerdeki aşı haberleri ve Dünya Sağlık Örgütü‘nden gelen pozitif gelişmeler sektörün kayıplarını büyük ölçüde telafi etmesini sağladı.

Petrolde talep beklentisinin artacağına dair iyimserliği tetikleyen bir diğer önemli faktör Çin’in 2021 yılında ekonomide tamamen normal düzene döneceğini duyurması oldu. ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve resmi olarak başlamasının ardından %4,3 oranında yükselen ham petrol şu dakikalarda 45,14 dolardan işlem görüyor.

Yıllık bazda değişim oranı %28 negatif olurken, son bir ayda %10’a yaka yakın yükseliş gerçekleştirdi. Küresel ekonominin önündeki belirsizliğin nispeten azalması, ABD ham petrol stoklarındaki 3,8 milyon varillik artışı gölgeledi. Bu veri bile Çarşamba günü yükselişin önünün kesemedi. Analistler 44,00 – 44,50 bölgesi üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketin devam edeceğini belirtiyor.

Ocak vadeli Brent petrol kontratı 48,61 dolara kadar yükseldi.
Brent Petrol 48 Dolar
Kaynak: Markets Business Insider

Yıla 66 dolar üstünden başlayan Brent petrol pandemi etkisiyle Şubat ayından itibaren düşüşe geçti. Şu an hala yıllık bazda %24 ekside olsa da kayıplarını büyük ölçüde telafi etmiş durumda. Fiyatlar en son Mart ayının başında 49-50 dolar seviyesindeydi.

Geride kalan 8-9 ay boyunca bu seviye hiç aşılamadı. Covid-19 aşısının yakın zamanda uygulanmaya başlanacağı iyimserliğiyle uzunca bir aranın ardından ilk kez 48 doların üstüne çıktı. Saat 09:51’de %0,86 artıda 48,19 dolardan işlem görüyor.

Bank of America’ya göre, Brent petrol seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla durumunda 2021 yazında varil başına 60 dolar seviyesine yeniden çıkabilir. Uzmanlar önümüzdeki günlerde de yükselişin devam etmesini bekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu