Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BP 3Ç20 Kârı, Petrol Talebinin İyileşmesiyle Beklentileri Aştı

Enerji devi BP'nin 2020 üçüncü çeyreğine ait finansal sonuçları analist beklentilerini aşarken, petrol talebindeki iyileşmenin etkisini yansıttı.
BP 3Ç20 Kârı, Petrol Talebinin İyileşmesiyle Beklentileri Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz enerji devi British Petroleum, üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirket, daha güçlü petrol fiyatlarından ve önemli arama kayıplarının olmamasından yararlanarak analist beklentilerini aştı.

2020’nin 3. çeyreğinde BP, net kâr için bir vekil olarak kullanılan yenileme maliyet kârını 100 milyon dolar olarak açıkladı.
BP 3Ç20 Finansal Sonuçları Özeti
Kaynak: BP

Bu kalem yılın ikinci çeyreğinde 6,7 milyar dolarlık zarara işaret ederken, 2019’un üçüncü çeyreğinde 2,3 milyar dolar olarak bildirilmişti. Refinitiv anketine katılan analistler ise üçüncü çeyrekte 347 milyon dolar zarar bildirmesini bekliyorlardı.

Önceki çeyreğe kıyasla sonuçlar, arama sonuçlarında önemli kayıpların olmamasından kaynaklandı. Ayrıca petrol ve gaz fiyatları ile talebin toparlanmasından fayda sağladı. Çeyrek için bildirilen zarar, 2020’nin ikinci çeyreğindeki 16,8 milyar dolarlık zarar oranla 0,5 milyar dolar olmuştur.

Meksika Körfezi petrol sızıntısı ödemeleri hariç çeyrek için işletme nakit akışı, 0,9 milyar dolarlık işletme sermayesi serbest bırakılması da dahil olmak üzere 5,3 milyar dolara toparlandı. Bu çeyrekte Meksika Körfezi petrol sızıntısı ödemeleri vergi sonrası 0,1 milyar dolar düzeyindeydi.

2020’nin ilk üç çeyreğinde organik sermaye harcaması, yaklaşık 12 milyar dolarlık tüm yıl hedefi doğrultusunda 9,1 milyar dolar olarak bildirildi.
Faiz ve Vergi Öncesi Kârlar - 3Ç20
Kaynak: BP

2019 yılına kıyasla 2021 sonu itibarıyla yıllık nakit maliyet tasarrufu hedefinde 2,5 milyar dolar hedefine doğru ilerlemeye devam ettiği de açıklandı. Çeyrek dönemdeki elden çıkarmalardan ve diğer elden çıkarmalardan elde edilen gelir 0,6 milyar dolar oldu.

BP, 2025 yılına kadar 25 milyar dolarlık gelir hedefinin yarısına yaklaşmak için petrokimya işinin yıl sonunda tamamlanması beklenen 5 milyar dolarlık satışı da dahil olmak üzere işlemleri tamamladı.

Ham Petrol Fiyatlarındaki Değişimleri İzlemek için Tıklayın

Net borç ise 0,5 milyar dolar düşüşle 40,4 milyar dolar oldu. Sonucun Reliance ile ortak girişimin tamamlanması için 1,1 milyar dolarlık ödemenin etkisini içerdiği söylendi. Elden çıkarmalardan elde edilen gelirle birlikte net borcun dördüncü çeyrekte düşmesi bekleniyor.

Bu çeyrek için hisse başına 5,25 sent temettü açıklayan BP’nin hisseleri, NYSE’de açılış öncesi işlemlerde %1,65 oranında artıda 16,06 dolardan işlem görüyor.
BP Hisseleri Açılış Öncesi İşlem Performansı
Grafik: Market Watch

Hisseler dünkü işlemleri 15,80 dolardan sonlandırdıktan sonra bugün açılış öncesi işlemlere 16,02 dolardan başlangıç yaptı. Hisselerin tüm zaman dilimlerindeki getiri performansı negatif bölgede yer alıyor. Yılbaşından bu yana getirisi %58,13 oranında negatif bölgede bulunurken, 1 yıllık getiri performansı %58,34 düzeyinde negatif.

Hisselerin yılbaşından bu yana performansı izlendiği zaman, düşüş eğilimi dikkat çekiyor. Yılbaşından bu yana en düşük seviyesi 18 Mart’ta 15,51 dolar ile kaydedilirken, en yüksek seviyesi 6 Ocak’ta 40,08 dolar ile görülmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu