Dolar (%0.09) 13.6024
Euro (%-0.25) 15.2501
Sterlin (%-0.24) 18.2634
Ons (%-0.27) 1812.80
Gram (%-0.53) 790.42
Çeyrek (%-0.53) 1292.34
THYAO (%2.13) 27,80
ASELS (%0.00) 21,36
PETKM (%1.38) 8,80
EUR/USD (%-0.35) 1.12007
USD/JPY (%0.24) 114.86
EUR/GBP (%0.00) 0.835
Petrol (%-0.13) 87.24
Gümüş (%-2.65) 23.175
Bitcoin (%-3.87) 36169.33
Ethereum (%-3.35) 2406.73
Bist100 (%-0.76) 1,936.25

Borsada Batmamak için Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Borsada Batmamak için Yatırımcılar Ne Yapmalı?
20 Ekim 2016 | 10:00Son Güncelleme: 06.06.2017 / 10:20:11
Yorum

Borsa girmek isteyenlerin en büyük korkulu rüyası, elbette ki parasının kontrolünü sağlayamamaktır. Kontrolsüz işlemler nedeniyle kişi, birikimlerini kaybederek batabilir. Bu nedenle, piyasaya tüm birikimlerinizi yatırmamalısınız. En azından, bilinçli yatırımcı haline gelene kadar kaybetmeyi göze aldığınız miktarla borsaya girmelisiniz. Yatırım bilincinizi oluşturduğunuz zaman, batma ihtimalinizi de minimum seviyeye düşürebilirsiniz. Bu sayede birikimlerinizi değerlendirerek, piyasadan kendinize düşen payı alarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Paranızı batırmamak için yapmanız gereken en önemli şey, borsayı enine boyuna, detaylı olarak öğrenmektir. Temel bilgileri öğrendiğinizde yatırımın püf noktalarını da öğrenmiş olursunuz. Böylece kafanızda borsayı şekillendirerek, para kazanmak için nasıl hareket etmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bunun için yararlanabileceğiniz birçok alternatif faaliyet vardır. Bunların başında, kuşkusuz ki yatırım şirketlerinin sunmuş oldukları eğitimler gelir. Eğitimler sayesinde A’dan Z’ye, kapsamlı olarak borsa hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Deneyim kazanmak için gerçek hesaplarda paranızı riske atmak yerine, sanal borsa oyunları ve deneme hesapları üzerinden tecrübe kazanabilirsiniz. Borsa gerçek hesabına başarılı bir başlangıç yapmak için etkili öneriler adlı yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz. Böylece iyi bir borsacı olarak, paranızı kontrollü bir şekilde yönetebilirsiniz.

Şimdi, borsada batmak nedir, kimler piyasada kayıpla karşılaşır, neden zarar edilir hakkında merak edilen soruları yanıtlandırmak istiyorum:

Borsada Batmak Nedir?

Borsada Batmak Nedir?Borsa piyasasına giriş yapanların hepsi, elbette ki düşledikleri miktarları kazanamaz. Buna neden olan en büyük etken, bilgisizlik ve deneyimsizliktir. Bunun yanı sıra bazı faktörler, borsada başarılı olmayı engeller. Ön yargı ve kişisel özellikleri örnek olarak gösterebilirim. Bu yüzden yatırımcılar, sürekli olarak zarar edip, birikimlerini kaybederler. Bir süre sonra ise kontrolü ele alamadıkları için tüm paralarını batırırlar. Bu, tamamen yatırımcının elindedir. Çünkü yapılan işlemlerde doğru fiyat tahminlerinde bulunulması gerekir. Bunun için de yatırımcının iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olarak bilinçli hareket edebilmesi şarttır. Tüm bunlar için eğitim almak ve tecrübe kazanmak önemlidir. Böylelikle piyasada başarılı olup olmayacağı anlaşılarak, borsaya giriş yapıp yapmamaya karar verilir. (Borsada kimler yatırım yapar, öğrenmek için tıklayın.)

Tüm parasını kaybeden kişiler, borsada batmış sayılır. Piyasada eksi bakiyeye düşülmese dahi bütün birikimlerini kaybetmek, yatırımcıları intihara dahi sürükler. Bu yüzden yapmanız gereken şey, kaybetmeyi göze aldığınız kadar parayla piyasaya girmelisiniz. Şansınızı denemek ve birikimlerinizi değerlendirmek adına borsada yatırım yapmaya karar vermişseniz, önerimi dikkate almanızı öneririm. Borsada kazanç sağlamayı kafanıza koymuşsanız mutlaka bilgi ve deneyimlerinizi belli bir seviyeye getirdikten sonra yatırım yapmalısınız. Her türlü bilgiye sahip olduktan ve tecrübeyi kazandıktan sonra gerçek hesaba geçmelisiniz. Böylece piyasada kayıpla karşılaşmadan paranızı değerlendirebilirsiniz.

Kazançlı Borsa Yatırımı Yapmak için Ne Gerekir? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsada Kimler Kayıpla Karşılaşır?

Borsada Kimler Kayıpla Karşılaşır?Birikimlerini borsada kaybeden kişiler, genellikle acemi yatırımcılardır. Çünkü yetersiz bilgi ve deneyimsizlik yüzünden başkalarının taktiklerini araştırırlar. Bu yüzden de çoğu zaman zarar ederler. Kimse kimsenin para kazanmasını istemez. Bu nedenle de yanlış taktiklerle, kişileri kendi istedikleri doğrultuda yönlendirirler. Borsada para kazanmayı hedefliyor ve batmak istemiyorsanız kendi taktiklerinizi oluşturmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bunun için de eğitim faaliyetlerinden yararlanarak sistemin işleyişini çözmelisiniz. Kazandıracak araçlar ve zamanlar nasıl belirlenir öğrenmelisiniz. Bunların hepsini alternatif kaynaklar aracılığıyla anlayabilir, birikimlerinizi bu sayede değerlendirebilirsiniz.

Kendi stratejilerini oluşturamamış, başkalarının yöntemleri ile hareket eden çoğu kişi borsada kayıpla karşılaşır. Bunun önüne elbette ki geçebilirsiniz. Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi artırarak yatırım bilinci oluşturabilir, kar getirecek stratejiler üretebilirsiniz. Paranızı kontrollü bir şekilde yönetmeyi başararak, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bu anlamda, aracı kurumların eğitimleri iyi bir fırsattır. Bu fırsatları değerlendirerek, kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz. Deneme hesaplarında alıştırma yaparak, borsanın mantığını çözebilirsiniz. Buna bağlı olarak, karlı sonuçlara imza atacak düzeye erişebilirsiniz. İçinizde başarıya olan inanç olduğu sürece, hedeflerinize ulaşmak için gerekli özveriyi gösterebilir, günü geldiğinde verdiğiniz emeklerin karşılığını alabilirsiniz.

Borsa Yatırımcılarının Uzak Durması Gereken Noktalar Nelerdir? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsada Neden Zarar Edilir?

Borsada Neden Zarar Edilir?Borsada zarar edilmesinin nedeni, bilgi ve deneyim eksikliği dışında yapılan tahminlerin yanlış çıkmasıdır. Ayrıca, hedefleri karşılayacak stratejiler ile hareket edilmediğinden kayıpla karşılaşılır. Özellikle yüksek hacimli olarak hazırlanan ve kısa vadede yapılan işlemlerden zarar edilir. Çünkü likit akışının hızlı olması, para kazanmanız konusunda riskleri fazlalaştırır. Bu yüzden de kontrol sağlanamayarak çoğu kişi birikimlerini kaybeder. Zarar etmemek için işlemlerinizi uzun vadede ve düşük lot ile oluşturulan pozisyonlarla yürütmelisiniz. Bu sayede kontrolü ele alabilir, hakimiyeti sağlayabilirsiniz. Paranızı doğru şekillerde kazandıran araçlara yatırarak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Hakkında bilgi sahibi olunmayan ama kazandıracak gözü ile bakılan araçlara yatırım yapanlar da zarar etmektedir. Çünkü biliyorsunuz ki enstrümanların değeri, doğru olarak tahmin edilmesiyle kazanç elde edilir. Bunun için de hakkında bilgi sahibi olduğunuz, değerinde neden düşüş ve yükseliş yaşandığını tahmin edebildiğiniz enstrümanlara yönelmelisiniz. Böylece yatırımlarınızı bilinçli ve kontrollü bir şekilde yönlendirebilir, zararla karşılaşmadan toplam bakiyenizin yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri aşağıda paylaşacağım.

Borsa Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenleri Bu Yazıdan Öğrenebilirsiniz!

Borsa Piyasasında Batmamak için Yapılması Gerekenler

Borsa Piyasasında Batmamak için Yapılması GerekenlerYaptığınız işlemlerin ardından borsada batmamak istiyorsanız kesinlikle bilgilerinizin ve deneyimlerinizin oranı, başarılı yatırımcılarla eşdeğer seviyede olmalıdır. Bunun için gerek aracı kurumların faaliyetlerini gerekse de diğer kaynakları kullanabilirsiniz. Zaman içinde kendinizi geliştirerek, yatırımlarınızı yönlendirebilir düzeye gelmelisiniz. Buna inanır ve motivasyonunuzu düşürmeden hedeflerinize odaklanarak ilerlerseniz başarılı olabilirsiniz. Çünkü başarılı yatırımcıların hepsi, aynı yollardan geçmiş, engelleri aşarak zirveye ulaşmışlardır. Bu yüzden, ilk önce yapmanız gerekenin bilgi edinmek ve deneyim kazanmak olduğunu bilmelisiniz.

Bilgi edinmek ve deneyim kazanmak gibi önemli olan konulardan birisi de borsada yatırım yapmaya kişisel özelliklerinizin uygun olup olmamasıdır. Çünkü gerekli özelliklerin eksikliğ,i yatırımlarınızı yanlış yönlendirmenize ve kontrolü elde tutamamanıza neden olur. Bu yüzden borsaya başlarken bilinmesi gerekenler nelerdir öğrenmelisiniz. Yapmanız gereken ilk şey, deneme hesaplarını kullanmaktır. Bu hesapları kullanarak yatırımcı kimliğiniz ile tanışabilir, birikimlerinizi kontrollü bir şekilde yönlendirebiliyor musunuz risk almadan görebilirsiniz. Piyasada başarılı olmak ve batmamak için sabırlı, prensipli ve kararlı bir şekilde hareket etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Borsada batmamak için riskleri minimum seviyelere indirmeniz gerekiyor. Bunun için ileri görüşlü olmanız şarttır. Elbette ki görüşünüzün doğru olması için bilgi ve deneyimlerinizin belli bir seviyeye çıkartmış olmalısınız. Böylelikle riskleri engelleyebilir, olası durumlarda en hafif şekillerde zarar ederek kurtulabilirsiniz. Bu yüzden yatırım yapmadan önce, kar – zarar yönetimi yaparak paranızı yönlendirmelisiniz. Bu sayede, ters durumlarda zararın neresinden dönerseniz kardır mantığıyla acil çıkış yolu bulabilirsiniz. Birikimlerinizi en iyi şekillerde değerlendirerek borsada batmaktan kurtulabilir, kazançlı çıkabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada batmamak için kendi teknikleriniz ile prensipli bir şekilde ilerlemelisiniz. Bunun için iyi bir borsa bilgisi edinmeniz, deneyimi kazanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Yatırımlarınızı geliştirmiş olduğunuz stratejilerle, beklentilerinize göre yönlendirmelisiniz. Bu konuda bilen kişilere danışarak, nereden ve nasıl başlamanız gerektiğine karar vermelisiniz. Çoğu yatırımcı, aracı kurumların eğitimleri ve diğer kaynaklar yardımıyla kapsamlı olarak borsa hakkında bilgiler edinmekte, deneyimlerini geliştirilen deneme hesaplarında kazanmaktadır. Böylelikle de zaman geçtikçe karlı sonuçlara imza atabilecek konuma gelmektedir. Tabii ki burada en önemli kural, başarıya olan inançtır ve hedefe yönelik organize olmuş bir şekilde hareket etmektir. Böylelikle başarılı yatırımcılar gibi kontrolü ele alabilir, hak ettiğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar