Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Ulaştırma Endeksi Öncülüğünde %1,70 Düşüşle Kapandı

Coronavirüsün mutasyon geçirdiği haberi salgının seyrine dair kaygıları bir kez daha körüklerken, dünya borsalarında olduğu gibi BIST 100 endeksinde de kayıplar yaşandı.
Borsa İstanbul Ulaştırma Endeksi Öncülüğünde %1,70 Düşüşle Kapandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün mutasyon geçirdiğine yönelik İngiltere’den gelen haber pazartesi günü yatırımcıların risk iştahının zayıflamasına sebep oldu. Küresel hisse senetlerinde ve petrolde sert kayıplar görülürken, güvenli varlık olan altın ve dolara ilgi arttı.

Özellikle Avrupa borsalarında sert kayıpların gözlendiği pazartesi günü BIST 100 endeksi günü düşüşle tamamladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere’de daha ölümcül ve bulaştırıcılığı yüksek virüsün tespit edilmesinin ardından, bu ülkeye uçuşların geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Bunun yanında Almanya, İtalya, Hollanda, Avusturya, İsviçre ve Fransa gibi birçok Avrupa ülkesi tedbir amaçlı olarak sınırlarını İngiltere’ye kapattı. Söz konusu tablo özellikle havayolu şirketlerinin hisselerinde sert düşüşlere yol açtı.

Haftaya %1,03 düşüşle 1.393 puandan başlayan BIST 100 endeksi gün içinde 33 puanlık değişim gösterdi.
BIST 100 Endeksi Kapanış Seviyesi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Türkiye borsaları da dünya piyasalarına eşlik ederek haftaya kayıpla başladı. Borsa İstanbul saat 16:00 sularında 1.368 puan ile günün en düşük seviyesini kaydetti. Kapanışı %1,70 değer kaybıyla 1.384 puandan yapan endeks geçen hafta 1410 puana çıkarak tüm zamanların en yükseğini görmüştü.

Kapanışta 23,89 puan düşüş gösteren borsada toplam işlem hacmi 31,1 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Seans bitiminde sektör endeksleri arasında en sert düşüş %5,04 ile ulaştırmada olurken onu %4,88 ile orman, kağıt ve basım, %3,23 ile metal ana sanayi izledi.

Yatırımcısına kaybettiren diğer sektör endekslerinden bankacılık %1,8, gıda %1,39, finansal kiralama ve faktoring %2,56, iletişim %2,86, kimya %2,04, turizm %1,91 oranında geriledi. En fazla kazandıran ise %2,10 ile bilişim şirketlerin yer aldığı sektör endeksi oldu.

Türk Hava Yolları, Pegasus ve TAV hisselerindeki düşüş ise ulaştırma endeksini eksiye çekti.
Ulaştırma Endeksi Geriledi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Salgının Mart ayında dünyanın her yerine yayıldığı dönemde ülkeler sınırlarını kapatarak, seyahat yasağı getirmişti. O dönemde en fazla etkilenen sektörlerin başında hava yolu şirketleri yer aldı. Bu şirketler mali açıdan hala zorlu bir sınav verirken, hafta sonu İngiltere’den gelen haber endişelerin yeniden artmasına sebep oldu.

Seyahatlerin bazı ülkelerde yasaklanması, birçok yerde de zorunlu olmadıkça şehir dışına çıkılmaması çağrısında bulunulması Türk havacılık şirket hisselerini kötü etkiledi. Haftanın ilk işlem gününde Türk Hava Yolu (THYAO) hissesi 11,99 – 12,39 arasında hareket ettikten sonra %5,71 değer kaybıyla 12,22 liradan kapandı. THY hisseleri için 11,80 – 12,01 bandı destek, 12,41 – 12,60 bandı direnç seviyeleri olarak takip ediliyor.

Gün içi en düşük seviyeyi 66,85 lira olarak gören Pegasus Hava Yolları hisseleri (PGSUS) %6,35 düşüşle 68,55 liradan kapanış yaptı. Yıllık bazda yatırımcısına %12 kaybettiren Pegasus hisselerinde 64,98 – 66,76 arası destek, 70,41 – 72,28 arası direnç seviyeleri olarak takip edilecek.

%5,73 değer kaybıyla 20,06 liradan kapanan TAV Havalimanları (TAVHL) ise 19,66 – 20,60 arasında hareket etti. Pandeminin tüm dünyada sosyal hayatı etkilemesi, tatillerin ve seyahatlerin iptal edilmesiyle TAV hisseleri yıllık bazda %27 oranında düşüş gösterdi. Avrupa’daki seyahat yasakları böylelikle havacılık hisselerine ortalama %6 değer kaybettirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu