Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Wall Street’e Paralel Alıcılı Açılsa da Yeşil Tarafta Tutunmaya Çabalıyor

Borsa İstanbul tepki alışı ile pozitif bir açılış yaptı. Seansın ilerleyen dakikalarında kazanımlarını iade eden endeks artıda tutunma çabası sergiliyor;
Borsa İstanbul Wall Street’e Paralel Alıcılı Açılsa da Yeşil Tarafta Tutunmaya Çabalıyor
Yorum

Borsa İstanbul’da haftanın ilk işlem günü kaydedilen kızıl grafiklere tepki atağı… Aralık ayının ikinci haftasına yoğun satıcılı giriş yapan endeks günü 92.227,32 puandan kapatmıştı. Wall Street tarafı ise spot hisse senedi piyasalarında görülen toparlanmalar Pazartesi gününü tamamlamıştı.

Haftanın ikinci işlem gününde eksi yönde hareket eden ABD vadeli endeksleri Türkiye yansımasında negatif bir tabloyu işaret edip yatırımcıyı streslendirse de, Borsa İstanbul Avrupa ve Asya’dan pozitif ayrışma kaydederek alıcılı bir açılış gerçekleştirmeyi başardı.

BIST 100 endeksinde 7 günlük değişime baktığımızda bugünün toparlanması ile negatif bölgede %2.61 seviyesine yükselme ve aylık farkında yine negatif yönde %0.38’e artış gözlemleniyor. Endeks bugün (TSİ10:20)  yeni açılan seansta devam eden işlemleri ile %0.27’lik bir değerlenme ile 92.474,09 puandan işlem gömekte. 

Endeks Olası Denge Noktasının Altında

BIST 100 Pivot Noktasının Altında GözlemleniyorEndeksi teknik noktalardan ele aldığımızda dünkü sert geri çekilme ile seviyelerde gevşemeler gözlemlenirken pivot noktasını 92.630 seviyelerinde değerlendirebiliriz. Noktasın üzerinde gerçekleşecek hareketlerde açılan makasa bağlı olası 93.000 direnci ve olası 93.860 direnci değerlendirilebilir.

Negatif gerçekleşecek işlemlerde ise karşılaşılması muhtemel olarak değerlendirilen ilk destek 91.800 olarak gözlemlenebilecek iken kırılması durumunda ise 91.400 seviyesinde ikinci olası destek bölgesi yorumlanıyor. 91.000 seviyesinde önemli bir psikolojik direnç barındıran Borsa İstanbul 100 endeksinde, seviyenin sert kırılması senaryosunda 90k altından bahsedilebilir.

Aralık vade endeks kontratına baktığımızda 121.100 seviyelerinden işlem görüyor. Kontratın olası destek bölgelerini 116.000 ve 115.330 olarak gözlemleyebiliriz. Direnç seviyelerinde ise yorumlanan bölgeler 117.941 ve 119.190 olarak değerlendiriliyor.

XBANK Üyeleri Yukarı Yönün Tetikçisi

Bankacılık Hisseleri Ani Reaksiyon GösterdiEndeks bugün bankacılık hisselerinde görülen alışlar kaynaklı yukarı yönlü bir hareket gerçekleştirdi. AKBNK’ın KAP’a yaptığı sermaye artırımı açıklamasından sonra katı değer kayıpları sergileyen hisse bankacılık endeksi argümanlarına da aşağı yönde bir grafik bulaştırmıştı.

Son günlerde gevşemelerinde ivme kazanan XBANK sakinleri haftanın ikinci işlem gününde bir tepki alışı ile değerlenme gösterip, endeksin yukarı yöndeki hareketinin destekçisi olarak gözlemlendi. GARAN %1.40, ISCTR %0.74, AKBNK %1.0 civarında değerlenmeler kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu