Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul, Finansal Kiralama Endeksi Öncülüğünde Düşüyor

Güne yatay başlayan BIST 100 endeksi aşağı yönde hareket etmeye başlarken, %1’e yakın düşüş sergiledi.
Borsa İstanbul, Finansal Kiralama Endeksi Öncülüğünde Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Salı günü %1,49 düşüşle 1420 puandan kapanan Borsa İstanbul, çarşamba günü negatif performans sergiliyor. Açılışı 1420,94 puandan yapan endeks Türk lirası varlıklarında satışların hızlanmasıyla 1.403,61 puana kadar geriledi. Sektör endeksleri arasında yatırımcısına en fazla kaybettiren finansal kiralama ve faktoring oldu.

Borsa saat 11:31 itibarıyla, %0,79 ekside 1409 puandan işlem görüyor.
BIST 100 Düşüşe Geçti
Grafik: Piyasa.Paratic.com

BIST 100 endeksi veri gündeminin sakin olduğu gün, artan coronavirüs vakaları nedeniyle düşüş eğilimli hareket ediyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 6 Nisan’da Türkiye’deki günlük vaka sayısı 50 bine dayandı. Kaygı verici düzeyde artan vakalar beraberinde yeni sıkılaştırmaları getirirken, yatırımcıların risk iştahının azaldığı görüldü. Şu dakikalarda birkaç alt endeks dışında tümünde oklar kırmızıyı işaret ediyor.

En fazla düşüş %4,83 ile finansal kiralama şirketlerinin işlem gördüğü sektör endeksinde oldu. Onu %2,45 ile iletişim, %1,65 ile kimya, %1,27 ile metal eşya ve makine, %1,17 ile tekstil, %1,12 ile turizm, %1 ile sınai, %0,96 ile holding, %0,86 ile mali ve %0,71 ile bankacılık izledi.

Ulaştırma endeksi %1,33 ile en fazla yükselen olurken, hemen ardında %0,54 ile spor ve %0,44 ile sigorta yer aldı. Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel ekonomi için büyüme tahminini %6’ya yükseltti. Alan Yatırım analizinde bu gelişmeye yer verilirken, söz konusu kararın yatırımcıların risk iştahını desteklediği bildirildi.

Global olarak bu durum geçerli olsa da yurt içinde dalgalı bir görünüm hakim. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkan değişikliği sonrasında, Türk bankalarında refinansman riskinin arttığını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu