Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Ulaştırma Endeksi DO&CO Hisselerinin Desteğiyle Yükseliyor

Yurt içi piyasaların kapanmasına iki saat kala, sektör göstergelerinden en fazla yükselen ulaştırma hisselerinin yer aldığı endeks oldu.
BIST Ulaştırma Endeksi DO&CO Hisselerinin Desteğiyle Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul, yön arayışının yaşandığı bir gün geçiriyor. Türk lirasındaki sert kayıplara rağmen pozitif bölgede tutunmayı başaran BIST 100 endeksi, %0,31 artıda işlem görüyor.

Endeks gün içinde 1386 – 1399 puanları arasında hareket etti. Saat 16.00 sularında alt göstergelere bakıldığında en fazla artış ulaştırmada, en fazla düşüş ticaret endeksinde meydana geldi. BIST ticaret endeksi %1’den fazla ekside hareket ediyor.

Ulaştırma hisselerin bulunduğu borsa endeksi olan XULAS, %1,57 artıda işlem görüyor.
XULAS %1,57 Artıda
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Borsa İstanbul ulaştırma endeksi güne 1827,05 puanla başladı. Artıda açılan sektör göstergesi, seansın ilk dakikalarında kazanç yönlü hareketini hızlandırarak 1858,86 puana ulaştı.

Günün devamında ise yatay pozitiflik sergiledi. Ulaştırma endeksi yukarı yönlü hareketini devam ettirmesi halinde 1865 ve 1878 dirençleri ile karşılaşacak. Olası düşüşlerde ise 1813 ve 1832 destek seviyeleri takip edilecek.

Endeksin bileşenlerine göz atıldığında en büyük katkının DO & CO AG (DOCO) hisselerinden geldiğini görmekteyiz. Hisseler %3,34 artışla 724,40 liradan işlem görüyor. Yatırımcısına son bir yılda %129 oranında getiri sunarken, bir aylık kazancı %10’a yaklaştı.

Endeksin ikinci en büyük sıçramasını Beyaz Filo Kiralama hisseleri gösterdi. BEYAZ kodlu hisseler %2 yükselişle işlem görüyor. Çelebi Hava hisseleri %1,47, Türk Hava Yolları %1,67, Pegasus Hava Yolları %1,70, GSD Denizcilik %1,19 artıda fiyatlanıyor.

Endeksin en köyü performansı %1,62 düşüşle Reysaş Lojistik gösterdi. Onun hemen arkasında ise %0,52 ekside işlem gören Trabzon Liman hisseleri yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu