Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Kararsız Hareketler Sergilerken, CLEBI Gelişmesi ve Bireysel Yatırımcıya Yönelik Kıymetler

Borsa İstanbul haftanın ilk işlem gününde sabah seansını belirsiz hareketlerle tamamlamaya hazırlanırken, CLEBI gelişmesi şöyle;
BIST Kararsız Hareketler Sergilerken, CLEBI Gelişmesi ve Bireysel Yatırımcıya Yönelik Kıymetler
Yorum

Borsa İstanbul haftanın ilk işlem gününe satıcılı bir giriş yapsa da ilk seansın son işlem saatine girildiğinde toparlanmasını %0.18 seviyelerine taşıdı ve 90.687 puan civarında işlemlerine devam ediyor. Endeks Aralık ayının ikinci işlem haftasında yoğun değer kaybetmişti. Küresel piyasalarda veri trafiğinin de yoğun olduğu hafta sermaye piyasaları üzerinde genel bir satıcılı hareket gözlemlendi.

BIST 100 endeksini 17 Aralık Pazartesi günü 90.300 seviyesinde gözlemleyebileceğimiz pivot pointten ele alıyoruz. Endeksin aşağı yönlü hareketlerinde olsa destek noktaları 89.500 ve 88.510 olurken, yorumlanan direnç bölgeleri ise 91.370 ve 92.220 seviyelerinde takip edilebilir.

CLEBI Aldığı Lisans İle 3 Firmadan Biri Oldu

CLEBI Gelişmesi Olumlu YansıyabilirYurt ici şirket gelişmelerinde Çelebi Hava Servisi’nin %99’luk oranda iştiraki bulunan bağlı ortaklığı CAS India (Celebi Airport Services India Private Limited) Hyderabad Rajiv Gandhi Uluslararası Havalimanı’nda üçüncü taraflara 10 yıl süre ile yer hizmeti verme lisansını elde ettiğini açıkladı. Bu lisansa güncel olarak sahip olan 2 firma vardı ve Çelebi ile bu sayı 3’e yükseldi. Gelişmenin hisse senedi üzerinde olumlu bir etkisi gözlenebilir. 

CLEBI bugün %1.14 değerlenme ile 53,40 TL/p’den işlem görmekte. Hisse haftalık ve aylık değişiminde pozitif tarafta kalırken oranlar sırası ile %2.40 ve %3.09 seviyelerinde kaydedildi. 

Bireysel Yatırımcıya Yönelik Kıymetlerde Talep Toplama Dönemi Başladı

Bireysel Yatırımcıya Yönelik Kıymet Talep TopluyorHazine ve Maliye Bakanlığı’nın bireysel yatırımcı amaçlı altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası tahvil ihracı bugün başlıyor. İhraçlar toplamda 7 etapta gerçekleşecek ve 2 yıl vade 6 ayda bir kupon ödemeli olacak. Getirileri yıllık bazda %2.4 seviyesinde olup ilk talep toplamaları 1721 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek ve ilk etaba ilişkin işlemler talep toplama haftalarını takip eden Çarşamba günleri yatırımcıların hesabına aktarılacak.

Bakanlık geçen hafta duyurusunun yapıldığı bireysel yatırımcılara yönelik dolar ve avro cinsi tahvil ihracı için talep toplamaya bugün başlıyor.  Her iki cins tahvil de 1 yıl vadeli ve 6 ayda bir kupon ödemeli olarak sunulacak ve getiri avro cinsinde %2.5 dolar cinsinde ise %4.0 olacak. 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu