Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

BIST İnşaat Konut Verileri Sonrası Yükselirken, Gayrimenkul Endeksi Değişmedi

İnşaat sektöründe yer alan şirket hisselerinin işlem gördüğü borsa endeksi, gün içinde sert yükseliş göstererek, en fazla artan oldu.
BIST İnşaat Konut Verileri Sonrası Yükselirken, Gayrimenkul Endeksi Değişmedi

Bu sabah Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de konut satışları, Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre %124,1 oranında arttı. İlk kez satılan konut satışlarında ise %96,7’lik artış gerçekleşti.

Gelen olumlu veriler sonrasında inşaat şirket hisselerinin yer aldığı borsa endeksi günün en çok yükseleni oldu. Bağlantılı sektörlerden olan gayrimenkul yatırım ortaklığı (XGMYO) endeksi ise çok fazla değişim göstermeyerek %0,26’lık artış kaydetti.

BIST inşaat endeksi (XİNSA), konut satışlarındaki sert yükselişle, 100 puana yakın artış gösterdi.
İnşaat Endeksi En Çok Yükselen Oldu
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Salı günü 1551 puandan kapanan inşaat endeks, bu sabahki işlemlere 1612’den başladı. Açılışla beraber 1650 puanı test eden sektör endeksi, saat 11.30’da %3,38 artışla 1599 puandan işlem görüyor. An itibarıyla da borsa alt göstergeler içinde en fazla yükselen konumunda.

İnşaat endeksi haftalık bazda %4,5, yıllık %57,5 primlenirken, aylık süreçte %1,72 düşüş gösterdi. Alt bileşenlere baktığımızda Enka İnşaat’ın %4,65 değer kazancıyla 8,32 liradan işlemde olduğunu görmekteyiz. Şirket hisseleri yer aldığı endeksin en iyi performansını gösteren oldu.

İkinci sırada %2,33 artışla işlem gören Yayla Enerji, üçüncü sırada %1,67 artıda seyreden Edip Gayrimenkul hisseleri yer alıyor. Anel Elektrik hisseleri %1,55, Kuyaş Gayrimenkul %0,43, Sanel Mühendislik %0,52, Yeşil Yapı ise %0,69 alıcılı işlem görüyor.

Endeksin en zayıf seyredeni %0,98 düşüşle işlem gören Türker Proje hisseleri olurken, onu %0,65 düşüşle hareket eden Orge Elektrik takip etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum