Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100 Endeksi Sakin Veri Ajandasıyla %0,5 Artıda Seyrediyor

Güne 1459 puandan başlayan Borsa İstanbul, sakin bir performans sergileyerek 1467’ye yükseldi.
BIST 100 Endeksi Sakin Veri Ajandasıyla %0,5 Artıda Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul Salı gününe %0,40 yükselişle başladıktan sonra çok fazla değişim göstermedi. Endeks seansın ilk 1 saati içinde 1463 ila 1467 arasında işlem gördü.

Yurt içinde piyasaları etkileyecek önemli bir veri akışı bulunmazken, dışarıda da yatırımcılar coronavirüs pandemisi ve ABD’nin Pfizer/BioNTech aşısına verdiği tam onay gelişmesini izliyor olacak.

BIST 100 endeksi saat 11.00’de %0,47 artışa denk gelen 6,85 puan farkla işlem görüyor.
Borsa %0,41 Artıda İşlem Görüyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

1466 puanla seansın en yükseğine yakın seyreden BIST 100 endeksi yoğun veri akışının bulunmadığı Salı günü sakin performans sergiliyor. Açılışta sektör endeksleri arasında en fazla yükselen inşaat endeksi şu dakikalarda %1,68 artıda işlem görüyor.

%1,77 artan ulaştırma endeksi en çok artanlar sıralamasında başa yerleşti. Önemli alt göstergelere bakıldığında; bankacılık %0,28, elektrik %0,38, gıda %0,18, gayrimenkul yatırım ortaklığı %0,29, holding %0,55, madencilik %0,57, ticaret %0,74, turizm %1,67 artıda seyrediyor.

Negatif yönde hareket eden sektör endeksleri arasında bilişim, finansal kiralama ve faktoring, spor gibi göstergeler yer alıyor.

Borsa dünkü işlemleri %1,02 kazançla, 1459 puandan tamamladı. Covid-19 salgınında can kayıpları artsa da aşıya dair gelişmelerin hisse senedi piyasalarını desteklediği belirtiliyor.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Pfizer/BioNTech aşısına tam onay verdiğini duyurdu. Bu gelişmenin pandemiyle mücadelede kilometre taşı olacağı yorumu yapılırken, ekonominin toparlanacağına dair iyimserlik de artmış oldu.

Bu arada Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, 3 yeni vadeli işlem ve opsiyon sözleşmesinin işleme açılacağını duyurdu. Resmi web sitesinde yaptığı açıklamada “Fiziki Teslimatlı Dolar/TL Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri ile reel sektörümüze destek sağlayacağız” dedi.

Bu sözleşmelerin yakında sermaye piyasaları açısından çok önemli amaca hizmet edeceğini dile getirdi. Başta reel sektör olmak üzere yabancı para pozisyonu taşıyan şirketlerin kur risklerini daha rekabetçi, güvenli ve şeffaf bir platformda yönetmelerine imkan sağlayacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu