Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakır Mayıs’ın Beklenti Altı Çin İhracatıyla Kayıplarını Genişletti

Çin’in beklenti altı ticaret verileri ve artıda seyreden dolar etkisi, kırmızı metalin en çok düşenler arasında öne çıkmasına yol açtı.
Bakır Mayıs’ın Beklenti Altı Çin İhracatıyla Kayıplarını Genişletti
Son Güncelleme: 
Yorum

Cuma günü 4,43 dolara geriledikten sonra toparlanan bakır vadelileri, bugün negatif yönde seyrediyor. 10 Mayıs’ta 4,88 dolar ile tüm zamanların rekorunu kıran bakır fiyatları, sonrasında dalgalı seyir izledi.

Mayıs sonundan bu yana satıcılı seyreden bakır, 4 Haziran’da 4,51 dolar ile kapandıktan sonra yeni seansa yatay başladı. İlk dört saatlik kapanışın ardından düşmeye başlayan kırmızı metal, TSİ 09.00’dan sonra 4,48 dolar ile gün içi en düşük seviyeyi kaydetti.

TSİ 13.55’de bakır yüzde 1’in üzerinde ekside seyrediyor.
Bakır Çin Beklenti Altı İhracat Kayıp Genişletti
Kaynak: piyasa.paratic.com

Düşüşün sürmesi durumunda ilk teknik destek 4,46 dolara işaret ederken ilk teknik direnç 4,52 dolara işaret etti. Düşüş, ABD dolar endeksinin 90 üzerinde artıda hareketinin yanında Çin’den gelen verilerle yönlendirildi.

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi, ihracatın Mayıs ayında yıllık yüzde 27,9 artarak 263,92 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Rakam yüzde 32,1 artış yönündeki beklentileri karşılamadı. Aynı zamanda yüzde 32,22lik artışın kaydedildiği Nisan ayının da altında kaldı.

Çin’e yapılan ithalat ise Mayıs 2021 döneminde yıllık yüzde 51,1 arttı. Bu Ocak 2011’den bu yana gelen sevkiyatlardaki en hızlı artışı temsil etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu