Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakır Mart Performansıyla 1 Yılın İlk Aylık Düşüşüne İlerliyor

Bugün hafif artıda seyreden bakır, ay boyunca azalan duyarlılıkla bir yıl içindeki ilk aylık düşüşüne doğru ilerliyor.
Bakır Mart Performansıyla 1 Yılın İlk Aylık Düşüşüne İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Duyarlılığı azaltan birçok faktör ile bu ayı satış bakısı altında geçiren bakır, bir yıl içindeki ilk aylık düşüşüne doğru ilerliyor. 25 Şubat’ta 4,37 dolar ile tüm zamanların en yükseğini gören bakır, sonrasında negatif trend izlemeye başladı.

Kademeli bir şekilde gerileyen devam eden değerli maden, Mart ayının en düşük seviyesini 3,85 dolar ile kaydetti. Fiyatların baskılanmasındaki başlıca nedenlerse, daha güçlü dolar, Çin ve Batı arasındaki yaptırımlar ve Avrupa’nın birçok ülkesinde sıkılaştırılan Covid-19 kısıtlamaları oldu.

Bugün hafif artıya yönelen bakır vadelileri için fiyatlar TSİ 14.08’de yüzde 0,68 yükselişle 4,01 dolarda hareket ediyor.
Bakır Fiyat Mart Düşüş
Kaynak: piyasa.paratic.com

Ancak aylık performansa bakıldığında kırmızı metalin yüzde 2’nin üzerinde ekside durduğu ortaya çıkıyor. Bu da bir yıl içinde emtianın ilk aylık düşüşünü kaydetmesi anlamına gelecek. Yine de yıllık performans yüzde 80’in üzerine çıkmış durumda.

Şubat’ta tüm zamanların rekoru getiriyi artırırken bu sıkı maden arzı, talep beklentileri ve finansal piyasalardaki güçlü likidite etkenleriyle desteklendi.

Diğer taraftan Joe Biden’ın altyapı harcama planının bakır fiyatlarını yükseltmesi bekleniyor. Yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda boğaların izleyeceği direnç seviyeleri 4,02 dolar ve 4,04 dolara işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu