Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakır Fiyatları Rekor Seviyelerde Gezinirken, Yükselişin Süreceği Öngörüldü

Bakırın ons fiyatı 4,57 dolar, ton başına fiyatı ise 10 bin dolara yakın seyrediyor. Uzmanlar önümüzdeki birkaç yıl içinde 20 bin dolara ulaşacağını tahmin ediyor.
Bakır Fiyatları Rekor Seviyelerde Gezinirken, Yükselişin Süreceği Öngörüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Emtia fiyatları 2021 yılında genel olarak pozitif persormans sergiledi. Özellikle metal grubu küresel talepteki artışla tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştı. Bakırın ons fiyatı dün rekor kırdıktan sonra, bugünkü işlemlerde zirveye yakın işlem görüyor.

Ons bazında bakır TSİ 15.34’te %0,83 artışla 4,56 dolardan işlem görüyor.
Bakır 4,56 Dolardan İşlem Görüyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

2021 yılına 3,52 dolardan başlayan bakır, Şubat ayına kadar sakin seyredip, ardından atağa geçti. Dünkü işlemlerde 4,5708 dolar ile rekor seviyeye yükseldi. Perşembe günü ise zirvenin hemen altından işlem görüyor.

Aylık bazda %11 artış gösteren fiyatlar, yıllık olarak %95 yükseldi. Teknik göstergelere göre 4,4753 – 4,5176 arası destek, 4,5861 – 4,6123 arası direnç fiyatları olarak izleniyor.

Londra Metal Borsası’nda 3 ay vadeli bakırın ton başında fiyatı 9 bin 990 dolardan işlem görüyor. Küresel ekonomide iyileşme beklentilerinin artması fiyatları desteklerken, çarşamba günü 10 bin doların üstüne çıktı.

Bank of America emtia stratejisti Michael Widmer bu seviyenin ardından bir sonraki aşamanın 13 bin dolar olduğunu belirtti. Kurum analistleri bakır stoklarının küresel boyutta azalma riski bulunduğundan 2025 yılına kadar 20 bin doları görebileceğini düşünüyor.

Stokların 15 yıl önceki seviyelerde olduğu belirtilirken, kısıtlamaların kaldırılmasının ve küresel ekonomideki canlanmanın, talep sıkıntısını kaçınılmaz kıldığı ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu