Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Göstergesi Hem İç Hem Dış Gelişmelerin Desteğiyle Yükseldi

Haftanın ilk işlem gününü artıda kapatan ABD piyasalarını izleyen Avustralya göstergesi, Salı günü yükseldi. Yerel cephedeki gelişmeler de artışı destekledi.
Avustralya Göstergesi Hem İç Hem Dış Gelişmelerin Desteğiyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) Mart ayı toplantısının tutanakları Başkan Philip Lowe’nin son zamanlarda yaptığı açıklamaları yineledi. Buna göre ücretlerin en az %3’e ulaşıncaya kadar (2024’e kadar beklenmiyor) herhangi bir faiz artışı olmayacağı söylendi.

Avustralya’nın gösterge S&P/ASX 200 Endeksi, RBA tutanakları sonrasında yükseldi. Önceki kapanışı 6,773 puan olan hisseler, gün içinde 6,773 ila 6,858 puan aralığında hareket etti. 6,827.1 puanda %0,80 artıda kapanış yaptı.

Avustralya gösterge endeksinin 1 yılda gördüğü en yüksek seviye ise 6,938 puandı.
Avustralya Göstergesi 16 Mart Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Avustralya hisselerindeki yükseliş, ABD borsalarının artıda kapanmasını takip etti. Dow Jones Pazartesi gününü yüzde 0,53, Nasdaq Kompozit yüzde 1,05, S&P 500 yüzde 0,65 artıda tamamladı.

Yerel cephede Avustralya İstatistik Bürosu’nun (ABS) açıkladığı konut fiyat endeksi raporu da etkili oldu. Buna göre konut fiyat endeksi 2020’nin son çeyreğinde yüzde 3 artarak beklentileri aştı. Bu, 2019’un dördüncü çeyreğinden bu yana konut fiyatlarındaki en hızlı artışı temsil etti.

ABS’den Michelle Marquardt, konut fiyatlarındaki artışın bir dizi konut piyasası göstergesiyle tutarlı olduğunu söyledi. Hanehalklarına yeni kredi taahhütleri, müzayede temizleme oranları ve piyasadaki günlerin tümünün Aralık çeyreğinde iyileştiğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu