Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AUD/USD Avustralya’nın Ekim Ayı İş Raporuyla Sert Düşüyor

Avustralya doları ülkenin hayal kırıklığı yaratan iş verileriyle ABD para birimi karşısında sert düşüyor.
AUD/USD Avustralya’nın Ekim Ayı İş Raporuyla Sert Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya dolarının Amerikan doları karşısındaki değerini ifade eden AUD/USD paritesi, bugün en sert düşen parite olarak öne çıkıyor. Dün en son 0,7326’da işlem gören AUD/USD, bugünkü seans açılışını 0,7327 ile yaptı.

Açılışın ardından ilk saatlerde hafif yükselse de sonrasında geriledi. Parite, ABD’nin beklentilerin üzerinde artan enflasyonuyla güçlenen dolarla satıcılı seyretti.

TSİ 11.12’de yüzde 0,40 ekside duran paritenin gün içi hareket aralığı 0,7295 – 0,7342 oldu.
AUD/USD Düşüş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Son verilere göre parite haftalık bazda yüzde 1,2 düşerken aylık bazda yüzde 0,55 değer kaybı yaşadı. Yıllık getirisi ise yüzde 0,44’e geriledi. Gün içi düşük seviye Avustralya para biriminin dolar karşısında 11 Ekim sonrası en zayıfı oldu.

Bu arada Avustralya’da istihdam 50 bin artış beklentisine kıyasla, istihdamda 46,300’lük sürpriz bir düşüşün ardından Ekim ayında zayıfladı. İşsizlik oranı ise yüzde 4,8 olan tahmine karşı yüzde 5,2 olarak kaydedildi.

Dünkü iş verilerinin Covid-19 karantinasının etkisi nedeniyle bir dizi kötü raporun ardından, Ekim ayında daha gevşek sınırlama önlemlerinin istihdamda net bir artış yaratması ve AUD’da daha yüksek bir düzeltme katalizör olabileceği düşünülüyordu. Ancak beklentileri yanıltan sonuçlar Avustralya dolarının üzerinde baskıları artırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu