Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AstraZeneca Hisseleri İngiltere’nin Aşı Kararına Rağmen Pozitif

İngiltere kan pıhtılaşması yan etkisine karşı 40 yaş altı nüfus için AstraZeneca aşısına alternatif sunacak. Şirketin hisseleri ise söz konusu gelişmelere rağmen alıcılı seyrediyor.
AstraZeneca Hisseleri İngiltere’nin Aşı Kararına Rağmen Pozitif
Son Güncelleme: 
Yorum

AstraZeneca’nın coronavirüse karşı geliştirdiği aşı hakkında bilimsel çalışmalar sürüyor. Oxford-AstraZeneca aşısının 40 yaş altında nadiren kan pıhtılaşması yaptığı tespit edildi. Bunun üzerine İngiltere’de söz konusu yaş grubu için alternatif bir aşı sunulacağı aktarıldı.

İngiliz ilaç şirketinin hisseleri olumsuz gelişmeye rağmen güne pozitif başladı.
AstraZeneca Hisseleri Artıda Seyrediyor
Kaynak: MarketWatch

AstraZeneca’nın Nasdaq Borsası’nda ADR koduyla işlem gören hisseleri, perşembe günü 53,48 dolardan kapandı. Haftanın son işlem gününe hafif yukarıda başlayarak seansın ilk dakikalarında yukarı yönlü hareketini sürdürdü. TSİ 16.47 sularında %0,65 değer kazancıyla 53,83 dolardan işlem görüyor.

Londra Borsası’nda AZN koduyla yer alan hisseler ise %0,65 artışla 7.726 sterlinden işlem gördü. Cuma günü 7.682 ile yataya yakın açılan hisseler, seans sırasında 7.673 – 7.724 arasında hareket etti. Covid-19 aşısının yan etkileri hakkında çıkan tartışmalarla yıllık bazda %13 değer kaybetti.

Geçtiğimiz günlerde Kanada’da 50’li yaşlarda bir kadının, aşı yaptırdıktan sonra kan pıhtılaşması nedeniyle hayatını kaybettiği bilgisi alındı. İngiltere’nin Aşılama ve Aşılama Ortak Komitesi (JCVI) Başkanı Prof. Wei Shen Lim ise aynı sebebe bağlı olarak 40 yaş altı için aşı tavsiyelerini güncellediklerini duyurdu.

Sağlık yetkilileri kan pıhtılaşması olasılığını çok nadir bir durum olarak değerlendirse de önlem amacıyla farklı alternatifler üzerinde duruluyor. Buna ilaveten Avrupa İlaç Ajansı’nın aşılamadan sonra sinir sistemini etkileyen bir hastalığa sebep olabileceği olasılığını araştırdığı bilgisi alındı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu