Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple Görüşmelerini Yalanlayan Hyundai ve Kia’nın Hisseleri Düşüyor

Hyundai ve Kia, Apple ile otomobil geliştirmek için ileri görüşmelerde bulunmadıklarını söyleyerek hisselerinin hızla değer kaybetmesine neden oldu.
Apple Görüşmelerini Yalanlayan Hyundai ve Kia’nın Hisseleri Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Apple’ın bir otomobil geliştirmek için Güney Koreli Hyundai Motor ile görüşmelerde bulunduğu bu yılın ilk haberlerinden biri olmuştu. Erken aşama görüşmeler yapıldığı söylenmiş ve Hyundai’nin hisseleri %20 civarında yükselmişti.

Geçen hafta ise Güney Koreli yerel bir haber ajansı, anlaşmanın yakın olduğunu ve Kia’nın Georgia fabrikasında üretim yapılacağını yazmıştı. Anlaşmaya dair bazı detayları da paylaşan DongA.com, 4 trilyon wonluk bir anlaşma olacağını söylemişti. Bugün ise Hyundai ve Kia bu gibi haberleri yalanladı.

Güney Kore’de işlem gören Hyundai Motor hisseleri haftanın ilk işlem gününü %6,21 oranında düşüşle 234,000 wondan tamamladı.
Hyundai Hisseleri %6,21 Düşüş
Grafik: MarketWatch

Geçen haftaki işlemleri 249,500 wondan tamamlayan hisseler, bu haftaya 238,000 wondan başlangıç yaptı. Açılın ardından 228,500 wona kadar gerileyen Hyundai hisseleri bir miktar toparlanarak 240,500 won ile günün en yükseğini gördü. Ancak negatif bölgede %6’yı aşan değer kaybıyla işlem görerek günü tamamladı.

Hyundai hisselerinin 5 günlük getirisi %1,47 oranında negatif bölgeye geçerken, 1 ayda %12,15 değer kaybetti. Yılbaşından bu yana getirisi ise %22,50 düzeyinde bulunurken, 1 yıllık bazda %80’i aşan kazanç sağladı.

Hyundai, “Hyundai Motor, otonom, elektrikli araçların ortak geliştirilmesinde birden fazla şirketten işbirliği talepleri alıyor ancak erken aşamadan bu yana hiçbir şey kararlaştırılmadı. Hyundai Motor, otonom araç geliştirme konusunda Apple ile görüşmüyor,” açıklamasında bulundu. Bazı iddialara göre Apple, medyaya sızması nedeniyle Güney Koreli şirketlerle anlaşmayı durdurdu.

Hyundai’nin ardından Güney Kore’nin en büyük ikinci otomobil üreticisi olan iştiraki Kia Motors da benzer bir açıklamada bulundu.
Kia Hisseleri %14,98 Düşüş
Grafik: MarketWatch

Kia, otonom elektrikli araçlar konusunda denizaşırı birden fazla şirketle işbirliği yapma olasılıklarını gözden geçirdiğini söyledi. Ancak hiçbir şeye karar verilmediğini açıkladı. Apple ile görüşmediğini de söyleyen Kia’nın hisseleri %15 civarında değer kaybetti.

Kia Motors’un hisseleri ise %14,98 oranında değer kaybıyla 86,300 wondan haftanın ilk işlem gününü tamamladı. Geçen haftayı 101,500 wondan tamamlayan hisseler, bu haftaya 94,400 wondan başlangıç yaptı. Açılışın ardından hızla geri çekilen hisseler, 86,000 wona kadar geriledi. Günü negatif bölgede geçiren hisselerin 5 günlük kaybı %4,11 düzeyinde.

Kia hisselerinin 1 aylık getirisi %23,11 düzeyinde bulunurken, yılbaşından bu yana %38,30 oranında değer kazandı. Apple ile otonom elektrikli araç geliştirme haberleri Kia’nın hisseleri güçlü yükseltmiş ve 1 yıllık getirisi de %112,30 seviyesine yükselmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu