Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amazon Hisselerini Takip Eden 51 Analistin 49’u “Al Tavsiyesi” Veriyor

Covid-19 salgınından en iyi yararlanan şirketlerden birisi olan Amazon için analistlerin tavsiyesi alıma işaret ediyor.
Amazon Hisselerini Takip Eden 51 Analistin 49’u “Al Tavsiyesi” Veriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Amazon’un, koronavirüs pandemisinin tek gerçek kazananı olduğu söylemlerini duymuşsunuzdur. Çünkü perakende lideri, evlerinde kalan insanların ihtiyaçlarını ayaklarına kadar getiriyor. Böyle bir hizmetin tam zamanı olmasıyla birlikte Jeff Bezos’u da zengin ediyor. Öyle ki Bezos, yılbaşından bu yana 30 milyar dolardan fazlasını kazandı.

Amazon hisseleri ise 2020’nin başından bu yana yaklaşık yüzde 30 değer kazandı. Geçen hafta Cuma günkü kapanışı 2410,22 dolardan yaparak, tüm zamanların en yüksek kapanış seviyesini kaydetti.

Amazon Hisselerinin 2020 Başından Bu Yana Performansı
Görsel Kaynak: Nasdaq

Jeff Bezos liderliğindeli şirket, 1,2 trilyon dolar değerine ulaştı. Böylece ABD’nin en değerli halka açık şirketleri yarışında, Apple ve Microsoft ile boy ölçüşmeye başladı. Karantinalarla birlikte Amazon’un online alışverişlerindeki artışın sürmesi bekleniyor.

Karantina sürecinden en iyi yararlanan şirketlerden birisi de Netflix oldu. Amazon ise Prime üyeleri için Prime Instant Video hizmetini ön plana çıkarıyor. Amazon Web Services biriminin de son derece kazançlı bir dönem geçirdiği söyleniyor. Tüm bunlarla birlikte hisse senetlerinin yukarı yönde desteklendiği analistlerce yorumlanıyor.

Amazon için Neredeyse Her Analist Pozitif Düşünüyor

30 Nisan’da ilk çeyrek gelirlerini açıklayacak olan şirket, tüm birimlerinin iyi bir başlangıca işaret etmesi bekleniyor.  Analistler, şirketin satışlarda yüzde 20’den fazla bir artışla 73 milyar dolarlık bir gelir açıklaması bekleniyor. Nasdaq tarafından paylaşılan tahminler grafikte görülmektedir:

Amazon Hisse Başına Kazanç Tahminleri
Görsel Kaynak: Nasdaq

Yukarıda açıkladığımız her etken, şirketin hisselerinin her analist tarafından sevilmesinin nedenidir. Refinitiv verilerine göre; Amazon’u takip eden 51 analistin 49’u satın al tavsiyesi veriyor. 2 tanesi ise bekle tavsiyesinde bulunuyor.

Amazon, Nisan ayının en aktif hisseleri arasında yer alırken, 6,8 milyon hisselik işlem hacmine sahip. Wall Street analistleri, şirketin hisselerinin büyük oranda yukarı yönde hareket edeceğini düşünüyor. Yukarı yön konusunda hemfikir olan analistlerin, hedef fiyatları ise birbirinden çok farklı.

Goldman Sachs analisti Heath Terry, Amazon için hedef fiyatı, 2900 dolara yükseltti. Bu seviye, şirket için Wall Street’teki en yüksek hedef fiyatın yüzde 20 üzerinde bulunuyor.

Terry yayımladığı raporda; “Şirketin perakende, Amazon Web Services ve reklam şirketleri için talep artışı ve Amazon’un bu talebin zorluklarını karşılama yeteneği, uzun vadeli büyüme oranını artıracak ve şirketle rekabet etmeyi daha da zorlaştıracak,” ifadelerini kullandı.

AWS Pazar Payı
Görsel Kaynak: Statista

Grafikte 2019 yılının 4. çeyreğinde bulut servislerinin dünya çapondaki pazar payını görüyorsunuz. Amazon Web Services (AWS) ile bu alanda da liderliğini koruyor.

Terry, hala piyasada Amazon platformunun uzun vadede hafife alındığını düşündüklerinden de bahsetti. Ancak çevrimiçi perakende ve bulut bilişimde lider olmaya devam edeceğini belirtti.

Bazı Riskler Devam Ediyor

Bu kadar iyimserliğe karşın Amazon için bazı risklerin devam ettiği biliniyor. Şirket, işgücü uygulamaları için daha fazla incelemeye tabi tutulabilir. Çalışan konusunda atılan kötü başlıklar, şirketin itibarını kötü etkileyebilir. Ayrıca tüketicilerin Amazon ve Whole Foods’tan daha az alışveriş yapmalarına, Prime üyeliklerini silmelerine neden olabilir.

AWS, geçen yıl Microsoft’un Azure bulut birimine giden devasa bir Pentagon sözleşmesini engelleme şansını kaybetti. Amazon, Trump’ın Bezos’a yönelik nefretinin kararda bir faktör olabileceğini savunarak karara itiraz etti. Ancak bir sonuç çıkmadı.

Amazon ve Microsoft Gelir Karşılaştırması
Görsel Kaynak: Macrotrends

Aynı zamanda Trump’ın yeniden başkan seçilmesiyle birlikte şirket üzerinde düzenleyici baskı potansiyelinin artacağı düşünülüyor. Bunun nedeni, Trump’ın politikalarını eleştiren bir gazete olan Washington Post’un sahibinin de Jeff Bezos olmasıdır.

Amazon hisselerinin sahibi olan Plumb Balanced Fund’ın yöneticisi Tom Plumb, “Amazon’un bu kadar tartışmanın odağı olmasının nedeni, çok başarılı ve baskın olmasıdır. İnsanların ne satın alacağını bilmiyoruz, ama Amazon’dan satın almaları muhtemel,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu