Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amazon Microsoft’un Elinden Bu Kez de Dünyanın En Değerli Şirketi Unvanını Aldı

Teknoloji devi Amazon, dünyanın en değerli şirketi unvanını kazandı. Peki, Jeff Bezos'un Amazon'u bu başarıya nasıl ulaştı?
Amazon Microsoft’un Elinden Bu Kez de Dünyanın En Değerli Şirketi Unvanını Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li teknoloji şirketi Amazon, Pazartesi günü piyasa kapanışı itibariyle Apple ve Microsoft’u gerisinde bırakarak dünyanın en değerli halka açık şirketi unvanını kazandı. 25 yıl önce kurulan Amazon, Pazartesi günü yüzde 3.4 seviyesinde yükseldikten sonra 797 milyar dolarlık piyasa değeri ile 789 milyar dolar seviyesindeki Microsoft’u geride bıraktı.

Geçtiğimiz aylarda en değerli ikinci şirket unvanını Microsoft’a kaptıran Amazon, böylece Bill Gates’in şirketinden rövanşını almış oldu. Keza şirketten daha önce kurucular arasındaki “en zengin” rekabetinde de Jeff Bezos, Bill Gates’in önüne geçmeyi başarmıştı. Forbes’un 2018 yılının En Zengin 400 Amerikalı listesinde de ilk sırada yer alan Jeff Bezos, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre halihazırda 137 milyar dolarlık servetin sahibi.

Amazon’un dünyanın en değerli şirketi unvanını kazanarak bir ilke imza atması, Pivotal Research Group’un şirketin 2019’da yüzde 20 yükselişe geçebileceğini söylemesinin ardından geldi.

Amazon Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu Sonuçta Pivotal’a göre devasa bir teknoloji platformuna dönüşen Amazon’un hisseleri bu yıl yüzde 20 yükselebilir ve söz konusu yükseliş şirketin değerlemesini 1 trilyon dolara ulaştırabilirdi. Gerçi Amazon 1 trilyon dolar barajını Eylül ayında aşmıştı ama son aylardaki satış dalgası ve ticaret savaşı endişeleriyle şirket, diğer teknoloji stokları gibi milyarlarca dolarlık kayıplar vermişti.

Peki, ne oldu da Amazon verdiği kayıpların ardından dünyanın en değerli halka açık şirketi unvanını kazandı?

Amazon Nasıl Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu?Yatırımcıların hisse senetleri üzerinde yükselmeye meyilli kalmasının birçok nedeni bulunda da bunun daha çok dev şirketin genişleme yollarından geldiği söylendi. Pivotal analistlerinden Brian Wieser de Pazartesi günkü açıklamasında, şirket için hedef fiyatı 1.920 dolar olarak belirlediklerini aktarmıştı. Aynı gün Amazon hisseleri yüzde 3.4 yükselerek 1.629 dolar seviyesine ulaşmış ve hisseler yıl başından bu yana yüzde 8.5 seviyelerinde artmıştı. Amazon yatırımcılarını ise belli başlı 5 konu heyecanlandırmıştı.

Bunlardan bir tanesi kesinlikle bulut teknolojisiydi zira Microsoft bulut konusunda daha hızlı büyüse de Amazon sektördeki ezici güçtü.

Amazon Web Services Yükselişte Etkili Synergy Research Group’a göre AWS’nin yıllık geliri şu anda 23 milyar doları aşıyordu ve genel bulut pazarının yüzde 40’ını kontrol ediyordu. Milyonlarca aktif müşterisiyle AWS’nin geliştiriciler için 140’tan fazla hizmeti vardı ve işletme coğrafi olarak genişlemeye devam ediyordu. Halihazırda 10 milyar dolarlık bir ABD Savunma Bakanlığı anlaşması yapmaya çalışan Amazon’un bulut tesisleri, Hong Kong, İtalya, Bahreyn ve Güney Afrika’da faaliyete hazırlanıyordu.

Pek çok farklı alana yayılsa da şirketin çekirdeği hala e-ticaretti ve eMarketer’a göre geçen yıl ABD’deki tüm online satışların yaklaşık yarısını oluşturuyordu.

Amazon Çekirdek İşi E-ticaret Nitekim Amazon’un gelirlerinin yaklaşık yüzde 90’ını da perakende satışlardan geliyordu. ABD’li perakendeciler kepenk kapatırken Amazon’un rekor satışlar yapması da bu durumu kanıtlıyordu. Yine eMarketer’a göre Amazon, ABD perakende satışlarının yalnızca yüzde 5’ine sahipti ki bu da büyümek için fazlasıyla yer olduğunu gösteriyordu. E-ticaret devinin, Flipkart savaşında Walmart’a yenilse de Hindistan gibi bölgelere yoğun bir şekilde yatırım yaptığı, hatta daha çok fiziksel satış için Whole Foods’u satın aldığı da herkesin malumuydu.

Sağlık, Alexa ve reklamlar gibi büyüme sürücüleri de yatırımcıların Amazon’a yönelmesinin nedenleri arasındaydı.

Amazon Büyüme Sürücüleri Sağlık Reklam Alexa Amazon, “diğer” olarak belirttiği reklamcılık gelirleri de geçen yıl yüzde 122 büyümüş ve 2.5 milyar dolar noktasını aşmıştı. Sağlık ise Amazon için bir başka önemli odak noktası olmuş, online eczane girişimi PillPack’in 1 milyar dolara satın alınması da bunu doğrulamıştı. Tüm bunların yanında Amazon bankacılık sektörüne de adım atmış, Wal-Mart da global para transfer sistemi ile rakibine yanıt vermişti. Amazon Studios ile Hollywood dünyasına da geçiş yapan firma, Nicole Kidman, Jordan Peele ve yapımcı Cheo Hodari Coker gibi isimlerle anlaşmış, Yüzüklerin Efendisi’ni dizi yapmak için serinin haklarını satın almıştı.

Yakın zamanda Microsoft Cortana ile entegre edilen Alexa’nın yükselişi de gözlerden kaçmıyordu.

Amazon Alexa Yükselişi Gözlerden Kaçmıyor Sıkı liderlik ekibi ile de diğer teknoloji devlerinden ayrılan Amazon, CEO’su Jeff Bezos’un oluşturduğu sadık yönetici grubu da yatırımcı güveninde etkiliydi. Son dönemde ABD Başkanı Donald Trump ile daha az heyecan yaşaması da şirkete olumlu katkı sağladı. Neticede Donald Trump’ın sık sık Jeff Bezos’u hedef aldığı biliniyordu ki Beyaz Saray Trump Amazon’un peşinde değil dese de yaşananlar tam tersini göstermişti.

Ancak bu sorunlar uzmanlara göre şirket için acil bir risk anlamına gelmiyorlardı. Zaten analist Anthony Chukumba da Amazon’un şirketlerin çoğunun sorun yaşadığı şirkete özel sorunlardan muzdarip olmadığını söyledi. Nihayetinde Amazon şu an dünyanın en değerli halka açık şirketi ve bu durum akıllara Jeff Bezos’un firmasının dünyanın ilk 2 trilyon dolarlık şirketi olabileceği yönündeki yorumları getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu