Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Akaryakıt Fiyatları Rusya-Ukrayna Kriziyle Rekor Seviyelerde

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim petrol fiyatlarını yükseltiyor. Peki hangi ülke akaryakıtı ne kadar fiyattan alıyor? İşte detaylar;
Akaryakıt Fiyatları Rusya-Ukrayna Kriziyle Rekor Seviyelerde
Yorum

Tüm dünyanın gözü kulağı Rusya ile Ukrayna arasında her geçen gün daha da tırmanan gerilimde. İki ülke savaşın eşiğine gelirken, ABD’nin de bölgeye asker göndermesiyle tansiyon iyice arttı.

ABD yetkilileri Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açacağını dile getirirken, bu açıklamalar Kremlin hükümeti tarafından reddediliyor. Ancak Rusya buna karşın bir yandan da askeri yığınak yapmaktan geri durmuyor.

Tüm bu gelişmeleri yakından izleyen finans piyasalarında ise hafta boyunca sert hareketlilik yaşandı. Borsa tarafında düşen risk iştahı küresel piyasalarda satışların artmasına yol açtı. Altın ve petrol ise yükseliş gösterdi.

Petroldeki artış, birçok ülkede akaryakıt fiyatlarının rekor seviyelere gelmesine yol açtı.
Ham Petrol 94 Dolar
Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD türü ham petrolünün varili iki ülke arasında gerilimin artmasıyla 94 doları aştı. Haftayı yüzde 4,50 oranında artıda tamamlayan fiyatların bir aylık artış oranı yüzde 15’i geçti. Brent petrol ise 95 doların üstünü gördü.

Petroldeki bu artışın ardından İtalya’da benzinin litre fiyatı 2 Euro’yu geçerek rekor kırdı. Bu seviyelerin en son 2012 yılında görüldüğü aktarılırken, hükümetin enerji fiyatlarına müdahale hazırlığında olduğu biliniyor.

Benzer durum İsviçre’de de yaşanıyor. Ülkede 95 oktan benzinin litresi 1,80 İsviçre frangından satılıyor. Bu ayın sonuna doğru ise son 14 yılın zirvesine çıkması bekleniyor.

Türkiye’de 9 Şubat itibarıyla gelen son zammın ardından benzinin litre fiyatı Ankara’da 15,27, İstanbul’da 15,15 ve İzmir’de 15,29 liraya yükseldi. ABD’de 7 Şubat verilerine göre benzinin litresi 1,003 dolardan satılıyor.

Enerji maliyetlerindeki artış birçok ülkede enflasyon üzerinde de baskı yaratıyor. Enflasyonun küresel bir sorun olduğu şu dönemde, enerji fiyatları ile beraberinde gelen lojistik masrafları bu durumun daha da kötüye gitmesine yol açıyor.

Son açıklanan verilere göre enflasyon Türkiye’de son 20 yılın, ABD’de son 40, İsveç’te son 30 yılın en yüksek seviyesinde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%