Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Günlük Üretimi Rekor Seviyeye Ulaşan ABD Petrolü Fiyatların Düşmesini Sağladı

ABD günlük petrol üretimi rekor seviyede seyrederken, fiyatlar aşağı yönlü hareket etmeye başladı. Petrol piyasasındaki son gelişmeler şöyle…
Günlük Üretimi Rekor Seviyeye Ulaşan ABD Petrolü Fiyatların Düşmesini Sağladı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 2,7 milyon varil azalırken, üretimde rekor kırıldı. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre ülkedeki ham petrol stoku geçen hafta 437,1 milyon varile geriledi. Stoklarda 2,7 milyon varil azalma olurken, piyasaların beklediği 1,3 milyon varil civarındaydı. Petrol fiyatları ABD’de üretim rekorunun kırılması ile düşüş gösterdi.

EIA verilerine göre ABD benzin stokları geçen hafta günlük 7,5 milyon varil artış gösterdi.

Bu artışla birlikte 255,6 milyon varile yükseldi. Ticari ham petrol stokları içerisinde yer almayan ham petrol stoklarında ise herhangi bir değişiklik görülmedi. Günlük ortalama 200 bin varillik artış gösteren ham petrol üretimi, 5 Ocak – 11 Ocak haftasında, günlük 11,9 milyon varille rekor seviyede seyretmeye devam etti. Bu sayede 53 haftada 42. Kez artış göstermiş oldu.

Petrol fiyatları yatırımcıların dikkatlerini ABD’de artan üretime çevirmesiyle birlikte düşüş gösterdi.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında varil başına 51 dolara kadar geriledi. Vadeli petrol kontratları dün 20 sent yükselerek kapanışı 52,31 dolardan yaptı. Mart vadeli Brent petrolü ise dün kapanışı 61 dolar civarından gerçekleştirdi.

Güncel Petrol Fiyatları için Tıklayınız

TSİ 11:55 itibarıyla Brent petrol varil başına 60,97 dolardan, ham petrol ise 51,83 dolardan işlem görüyor. Piyasalar ABD rekor üretimi ile fiyatlanırken, bir yandan da Suudi Arabistan’ın geçen hafta ABD rafinerilerine ihracatını üçte bir oranında azaltmasını ve Rusya Enerji Bakan Yardımcısı’nın üretim kısıntısı hedefine Nisan ayında varacakları açıklamasını izliyor.

Kiwoom Securities Co. Emtia Analisti Ahn Yea Ha, bu günlerde petrol piyasasında genel atmosferin sıkıntılı olduğunu söyledi.

Yatırımcıların petrol hisse senetleri kadar küresel finans piyasalarının kalan kısmını da yakından takip ettiği belirtirken, diğer yandan OPEC’in taahhüdüne ne kadar sadık kalacağının da izlendiğini dile getirdi.

Uzmanlar petrol fiyatlarının noelden bu yana 20 sent yükselmesine rağmen halen Ekim ayındaki 4 ayın zirvesinin altında seyrettiğini söylüyor. Piyasanın OPEC ve ortaklarının planlanan üretim kısıntılarını, ABD’de artan üretimi ve küresel piyasalardaki yavaşlama endişelerini yakından takip ettiği yorumlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu