Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’li TransDigm’in Tahvil İhracı ile Satınalma Finansmanı ve FED Okumasına Dair Değerlendirme

Satınalmasına ihracını gerçekleştirdiği kıymetler ile finansman sağlayan ABD'li şirket, teminatlı ve teminatsız tahviller, FED mesajlarının okunması ve değerlendirilmesi.
ABD’li TransDigm’in Tahvil İhracı ile Satınalma Finansmanı ve FED Okumasına Dair Değerlendirme
Yorum

Önemsiz tahviller ve krediler raflardan uçuyor ve bir kredi piyasasının donmasının ekonomiye zarar verebileceği endişelerini hafifletiyor. 10 Ocak’tan bu yana, TransDigm Group Inc. ve Dun & Bradstreet Corp. dahil, yatırım yapılabilir derecesinin altında değerlendirilen şirketler, yaklaşık 50 milyar dolarlık tahvil ve kredi satışı gerçekleştirdi. 

2018 yılının zorlu son aylarında toplanmaya başladıktan sonra, Ocak ayında yatırımcıların yeni tahvil almak için yeterli miktarda nakit buldukları görülmekte. Diğer tarafta dikkat çeken bir gelişme ise, önemsiz borçlanma panteonunda görece itibarlı sayılan şirketlerden teklifler alınması kaynaklı cezai süreçler gündeme geldi. 

Hisse senedi piyasaları, hurda ve tahvil fiyatları ve diğer riskli varlıklar Merkez Bankası tarafından başka bir dönüş varsa, potansiyel olarak piyasayı savunmasız bırakan FED yetkililerinin değişen mesajlarına cevap olarak harekete geçti.

Tahvil Fiyatlarındaki Keskin Hatlar ve Önemsiz Borçlanma Aracı İhraçları

Keskin Grafikli Tahvil Fiyatları ve Yeni Borçlanma İhraçlarıTahvil fiyatları Ekim ayı başında keskin bir düşüş yaşamıştı. FED Başkanı Jerome Powell FED’in faiz oranlarını artırmadan önce bir yol göstermesini önerdi. Daha sonra, Powell Ocak ayının başında duruşu tersine çevirdi ve tablo geri tepti. Merkez Bankası’nın öngörülebilir gelecek için oran artışlarının potansiyel olarak bittiğine dair güçlü sinyaller vermişti.

Bay Powell’ın 4 Ocak’ta yaptığı açıklamada, FED’in politika hatası yapabileceği endişesine düşen yatırımcılara, yeniden risk almaya başlamaları için yeşil ışık yakmıştı. Ve yatırımcı tarafı mesajı yerinde algıladı. Piyasanın gösterdiği reaksiyonda ise beklenen riski daha yüksek varlıklarda sert bir değer kazanımı görülmüştü.

Herhangi bir zamanda önemsiz borç ihracı, ABD ekonomisi için önem arz etmekte. Sağlam satışlar, sürdürülemez borç yükü olan şirketleri eyleme sokup daha sonraki geri çekilmelerin önünü açabilirken, şirketlerin borçlarını yeniden finanse etmelerini, çalışanlara ve ekipmanlara yatırım yapmalarını sağlayarak genellikle ekonomik büyümeye katkıda bulunuyordu. Bu bağlamda borçlanma kıymeti satışlarında Kasım ve Aralık aylarının sonlarında meydana gelen keskin bir yavaşlama, hızlı bir şekilde daha yavaş ekonomik büyümeye dönüşebileceği beklentisini gündeme getirmekte.

Kararsızlık Hiçbir Yere İyi Gelmediği Gibi Finansal Tarafa da Yaramıyor

Yatırımcı Belirsizliği Olumsuz YansımaFED yetkilileri için borçlanma aracı yatırımcılarının kararsız tavrı beraberinde zorluklar getirmekte. Oranlar çok uzun süre düşük kalırsa, finansal baloncuklar oluşabileceği gibi eğer FED daha zor bir duruş alırsa gelişmenin yansımasını durgunluk riskinde olası bir artış olarak görebiliriz.

Önemsiz borçlanma iştahı Ocak ayında toparlanırken, Ekim ayından önce sergilenen coşkulu harekete geri dönmediğine dair işaretlerde gözlenmekte. Diğer tarafta ise kurumsal borç kaldıracı seviyelerinin yükseltilmesi ve yeni borç satışlarındaki yatırımcı korumalarının bozulmasına ilişkin endişeler artmakta.

Şirketler son haftalarda yüksek miktarda borçlanma aracı ihracı gerçekleştirdiğinden dolayı, birkaç durumda belirli bir borç türüne (teminatlı tahvillere) dayanmak zorunda kalmış olabilir. (Bu gelişme ise daha fazla yatırımcının teminatlı kredilerden ve teminatsız tahvillerden yüksek faiz elde etmeyi sağlaması olarak okunabilir.)

Satınalma, Kıymet İhracı Kapısından Geçti

Satınalma Kapısını İhraçlar AraladıTransDigm, geçen hafta 4 milyar $ değerindeki rakip havacılık parça üreticisi Esterline Technologies Corp.’u satın alması için finansman aramaya başladığında, LCD’ye göre, ilk olarak bu tür bir borç için rekor bir satış olan 3.8 milyar $’lık ilk haciz teminatlı tahvil sattı. Bu arada, 1 milyar $ tutarında teminatsız satış planladı. İki gün sonra şirket, 200 milyon $ tutarında teminatlı tahvil ihraç etmek için piyasaya geri döndü ve ayrıca 550 milyon $ teminatsız tahvil ihraç etti.

Benzer şekilde, Cuma günü veri ve analiz şirketi Dun & Bradstreet, bir grup özel sermayeli şirket tarafından kaldıraçlı satın alımını finanse etmek için yaklaşık 4 milyar $ tahvil ve kredi satışı gerçekleştirdi. Ancak bu işlem, her biri 100 milyon $ olan krediden ve teminatsız tahvillerden güvenli tahvillere kaydırdıktan sonra gerçekleşti. Öte yandan koruma paketi veya sözleşmelerinde, yatırımcı dostu değişiklikler yaparak daha fazla borç verme veya sahiplerine temettü ödemeleri konusunda daha katı sınırlamalar getirdi.

Teminatlı tahviller tatlı bir nokta olarak gözlenmekte. Çünkü FED tarafından belirlenen kısa vadeli oranlarla dalgalı kur kuponları taşıyan kredi çekiciliğine itiraz azaldı. Yatırımcıların, tipik olarak borçlu iflasçılar arasında yer alması ilk olarak bankalar tarafına yansıyan negatif bir gelişme. Teminatsız tahviller, ABD ekonomisine dair görüşün durgunluğa işaret eden endişelerin devam etmesi nedeniyle parıltılı yanını kaybetti.

Başkan Mesajındaki Okuma ve Gelişmeler Işığında Değerlendirme

Powell Mesajı ve Mesajın Okunması Işığında DeğerlendirmeBaşkan Powell Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, yetkililerin faiz oranları ve verim primleri dahil finansal koşullara yakından dikkat ettiklerini ifade etmişti. (Önemli makroekonomik etkilerin varlığı öne sürülmüştü.) Son haftalardaki gevşemeye rağmen, finansal koşulların önemli ölçüde daha sıkı kalacağını söyledi. (Daha önceki sıkı duruştan daha fazla bir sıkılığa dikkat çekildi.)

Gelişmelerin ışığında borçlanma aracı ihracı tarafına bakıldığında pazarın iyi anlaşmalara çok aç olduğu gözlemlenebilir. Rölatif örneklerin sayısındaki artış yatırımcıyı pozitif etkileyebilir ve hareketlenmede ivme kazanılabilir. Diğer tarafta ise küresel ekonomide durgunlukları ifade eden güncel raporlar ve politik gelişmelerin negatif yansımasında yatırımcının kafasındaki belirsizlikler bu hareketi baskılayabilecek kaynak arasında değerlendirilebilir.

Borçlanma araçları bir yana Hazine kıymetleri tarafında gözlenen daha az riskli varlık talebindeki düşüş tahvil verimine pozitif yansıdı. 10 yıllık kıymetlerde getiri %2.697 seviyesinde gerçekleşirken, 2 yıllıklarda ise görünüme paralel %2.512 getiri seviyesi gözlendi. Riski varlıklara Ocak ayında gözlenen yönelim ile talebi düşen kıymetler, hisse senedi piyasasında gözlenen düzeltme anlarında talebini artırmıştı. Yatırımcının Ocak ayı ani yükselişini ani bir düşüş beklentisinde öngörmesi de bu hareketi tetiklemişti ancak gelişme beklendiğinin aksine ılımlı bir seyirde gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu