Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Kazançları Durgunluğa İşaret Edebilir Ama Hisseleri Boğa Piyasasında

ABD'nin şirket kazançlarının durgunluğa işaret etmesine karşın ekonomide resesyon anlamına gelmediği ve hisselerin boğa piyasasında olduğu söylendi.
ABD Kazançları Durgunluğa İşaret Edebilir Ama Hisseleri Boğa Piyasasında
Son Güncelleme: 
Yorum

Varlık yönetim firması Blackstone’un baş yatırım stratejisti Joseph Zidle, ABD’nin şirket kazançlarının bu yıl başa baş olumsuz büyüme ile karşı karşıya kalabileceğine dair endişeler olduğunu söyledi. Ama bunun ülke ekonomisinde bir durgunluğun işareti olmadığını belirtti. Zidle bu konuda yalnız değil…

Zidle, yatırımcılara negatif büyümenin dörtte ikisi olarak tanımladığı kazanç durgunluğundan sonra bir alım fırsatı olacağını söyledi.

Zidle Alım Fırsatı YorumuYaptığı açıklamasında Zidle, “Kazanç durgunluğunun gerçek bir risk olduğunu düşünüyorum, ancak dikkat edilmesi gereken en önemli şey, iş veya kar döngüsünün ekonomik bir döngüden farklı hızda çalıştığıdır,” ifadelerini kullandı.

Kazancın durgun veya buna çok yakın bir şey olmasının muhtemel olduğunu söyleyen Zidle, ekonomik bir durgunluk olmadığını dile getirdi. Piyasalarda daha fazla oynaklık olduğu konusunda uyarı yapan stratejist, dünya çapında güvercine dönüşen merkez bankalarına ve daha zayıf kazançlara işaret etti. Ama bunu alım fırsatı olarak kullanacağını belirtti.

Morgan Stanley, Amerikan şirketlerinde tam kazançlı bir durgunluk olacağını öngörerek yatırımcılarına uyarı yapmıştı.

Morgan Stanley Tam Kazançlı DurgunlukYatırım bankasının ABD hisse senedi stratejisti Michael Wilson, negatif ya da düz büyümenin iki veya daha fazla çeyreğini aradığını belirtmişti. En büyük kazanç düşüşünün ise teknoloji sektöründe gerçekleşmesini beklediğini söyleyen Wilson, enerji sektöründe de olumsuz satış büyümesi bekliyor.

Bank of America Merrill Lynch analistleri ise yıl boyunca elde ettikleri S&P kazanç tahminlerini yüzde 5’lik bir seviyeden yüzde 4’e indirdi. Verim eğrisi inversiyonu ve zayıf gelen ekonomik verilerle durgunluğa yönelik korkuları artırırken, sadece ABD değil, küresel bir durgunluk söylemleri artış gösterdi.

Zidle ise tipik olarak kazanç durgunluğunun, 12 ay sonra hisse senetleri için oldukça iyi bir performansa yol açacağını söyledi.

Hisseler 12 Ay Sonra YükselecekZidle, “Önümüzdeki birkaç ay içinde beklediğimiz dalgalanmayı alırsak, bundan 12 ay sonra hisse senetlerinin bugün olduğundan daha yüksek olacağını düşünüyorum. Bu, satın aldığınızı ve döngüsel satın aldığınızı gösteriyor; çünkü bunun geliştirdiğini görüyorum,” ifadelerini kullandı.

Zidle’ye göre; ekonomik çevrimi izleyen bazı döngüsel stok örnekleri, enerji, teknoloji ve sanayi sektörlerinde öncekinden daha ucuz olanlardır. Mart ayındaki gelişmeler potansiyel bir gerileme işareti gösterdiği için son birkaç haftadır durgunluktan bahsediliyor. Uzun vadeli ABD tahvili getirilerinin, kısa vadelilerden daha düşük olması ilk işaret oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu