Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-İran Çatışması Yoğunlaşırsa Petrol Fiyatları 80 Dolara Yükselebilir

ABD-İran geriliminin yoğunlaşması durumunda petrol fiyatlarının 80 dolara koşabileceği söylendi.
ABD-İran Çatışması Yoğunlaşırsa Petrol Fiyatları 80 Dolara Yükselebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin Kasım Süleymani’nin Trump’ın emriyle öldürülmesi petrol fiyatlarında ani yükseliş yaratmışken gerilimlerin fiyatları daha da yükseltebileceği belirtildi. Uzmanlar bugün CNBC’ye yaptıkları açıklamalarda, artan jeopolitik gerilimlerin Orta Doğu’nun arzını bozması durumunda petrol fiyatlarının varil başına 80 dolara yükselebileceğini belirttiler.

Uluslararası gösterge olan Brent tipi ham petrol Cuma sabahı 68.65 dolarla yüzde 3.6 daha yüksek seviyeden işlem görürken, öncesinde 69.16 dolar seviyelerine kadar çıktı. ABD WTI ise gün içinde 63.84 dolar seviyelerine kadar çıktı.

Pentagon’un Başkan Donald Trump’ın emriyle yapıldığını açıkladığı hava saldırısı, ABD ile İran arasında halihazırda yüksek olan gerilimleri ve misilleme endişelerini artırdı.

Eurasia Group analistleri tarafından bugün yayınlanan bir notta da; “bir şey açık, o da İran’ın cevap verecek olması” dendi ve şu ifadeler kullanıldı:

İran Süleymani Ölüm Cevap Verecek “Düşük seviyeli çatışmaların en az bir ay sürmesini bekliyoruz ve muhtemelen Irak’la sınırlı kalacak. İran destekli milisler ABD üslerine saldıracak ve bazı ABD askerleri öldürülecek; ABD Irak içindeki vurgunlara misilleme yapacak. Petrol fiyatları muhtemelen varil başına yaklaşık 70 dolar civarında olacak ancak çatışma Güney Irak’ın petrol sahalarına yayılırsa veya İran’ın ticari nakliyeye yönelik baskısı yoğunlaşırsa petrol 80 dolara koşabilir.”

Credit Agricole’den Valentin Marinov Süleymani’nin ölümüyle ilgili, bunun her zaman potansiyel bir tehdit olduğunu ancak zamanlamanın piyasa için kesinlikle şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Kasım Süleymani Ölüm Petrol Fiyatları Ne Olur “Belki burada petrol üzerindeki genel etki hakkında gerçekten ölçülebilir sonuçlar çıkarmak için biraz erken. Sonuçta, üretimi daha da kesmeyi teyit ettikleri bir OPEC toplantısını daha yeni yaptık. Ayrıca bu yıl petrol üretiminin zirveye çıkacağı yönünde beklentilerimiz var bu yüzden hareket devam edebilir.”

Aberdeen Standard Investments yatırım yöneticisi olan James Athey, tırmanış eksikliği görmeleri durumunda bu ani yükselişin muhtemelen yeterli olacağını bildirdi. “Ama gerçekleşen şey, oldukça ciddi bir yükseliş gibi görünüyor ve bu yüzden piyasanın uzun bir süre için diken üstünde olacağını düşünüyorum.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu