Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hisse Senetleri Yükselirken S&P 500 Tepe Yaptı, Hazine Kıymetlerinde Verim Arttı

Haftanın üçüncü işlem gününde ABD hazine kıymet fiyatlarında düşüş, verimde artış kaydedilirken; Wall Street endekslerinde BA dahil birçok varlık primlendi.
ABD Hisse Senetleri Yükselirken S&P 500 Tepe Yaptı, Hazine Kıymetlerinde Verim Arttı
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları, enflasyon baskısının Şubat ayında göreceli olarak düşük kaldığını göstermesinden sonra Çarşamba günü düşmeye başladı. 10 yıllık ABD tahvillerinde %0.71 artan verimlerle son getiri %2.629 seviyesine ulaşırken, 2 yıllıklarda %0.82’lik bir artış ile %2.473 seviyesinde getiri elde edildi. (TSI 08:59)

Tahvil fiyatları düştükçe artan verim, İşgücü Departmanı’nın üretici fiyatları konusunda beklenenden daha zayıf veriler yayınlamasının ardından yüksek seviyesinden çekildi. (12 Mart 2 yıllık kıymetlerde %2.506, 10 yıllıklarda ise %2.674) Çalışma Bölümüne göre işletmelerin mal ve hizmetlerinde aldıkları fiyatları ölçen üretici fiyat endeksi, bir önceki aya göre %0.1 yükseldi (mevsimsellikten arındırılmış). Araştırmacı ve ekonomistler, fiyatların %0.2 oranında artmasını bekliyorlardı.

FED 2019’da Faizleri Sabit Tutabilir

ABD Merkez Bankası 2019 BeklentisiVeriler enflasyona bakıldığında, Federal Rezerv’in (ABD Merkez Bankası) faiz oranlarını yıl boyunca sabit tutacağını, hatta daha da düşük tutacağı yönünde sinyal olarak algılanabilir. Veri açıklaması, Hazine’nin düşük getirisine yardımcı oldu, ancak 10 yıllık verim günü daha yüksek seviyede tuttu. Raymond James’ten Kevin Giddis yatırımcıya gönderdiği bir e-postada “Piyasa FOMC’nin 2019’da faiz oranlarını yükseltmeyeceğine inanıyoruz. Piyasanın beklemede olduğuna dair güveninin, ekonomik büyümenin değil, enflasyonun eksikliğinden kaynaklandığını” ifade etti.

Yatırımcıların para politikası seyrine dair öngörüler ile yatırım için kullandıkları federal fonlar, Çarşamba gününün sonunda CME Grubuna göre, yıl sonuna kadar FED’in faiz oranlarını düşürme ihtimalinin kabaca %25 olduğunu gösterdi. Şu an için enflasyonist baskıların susturulduğuna dair işaretler, Hazine’nin 2018’de vurdukları en yüksek seviyelerinden uzak durmasına yardımcı oldu.

Wall Street Piyasaları Çarşamba Günü Ayaklandı

Hafta Ortasında Wall Street PrimlendiABD hisse senetleri Çarşamba günü yükselişe geçerek, S&P 500’ün ekonomik verilerde ve istikrarlı enflasyonda kaydedilen devamlı belirtilerden sonra dört ayın en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu. S&P 500 yıl boyunca %12’lik prime ve Eylül rekoruna (%4.1’ine) ulaştı.

ABD’nin ekonomik büyümesine olan inancını ve Federal Reserve’in faiz oranlarındaki artışa ilişkin hasta yaklaşımını güçlendirmesi, hisse senedi piyasalarında bu yıl görülen rallinin ivme kazanmasına kaynak görüldü. Yurtdışındaki büyümeyi yavaşlatmasına rağmen, bazı analistler istikrarlı bir ekonomik aktivite beklemekte ve FED’in piyasaları desteklemeye devam etmesi konusunda temkinli durmakta. Çarşamba günkü pazar rallisi, sağlık, enerji ve sanayi gruplarının önderliğindeki her S&P 500 sektör tırmanışıyla genişleme gösterdi.

WallachBeth Capital’da Mohit Bajaj, “İnsanlar pazarda rahat. Bu haftaki hamle birçok insana güven verdi.” dedi.

S&P 500, geçen hafta her seansta düşüş kaydetmişti. 7 Kasım’dan bu yana art arda üçüncü bir ilerleme kaydeden endeks en yüksek seviyesini kaydederek (19,40 puan) %0.69 artışla 2.810,92’ye yükseldi. Dow Jones Endüstri Ortalaması, (148,23 puan) %0.58 artışla 25.702,89 seviyesine tırmandı. Yüksek teknoloji bileşeni Nasdaq 16 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve (52,37 puan) %0.69 artışla 7.643,41 puana ulaştı.

Prim Yapan BA ve Güven Tahsis Eden S&P 500

BA Değerlenirken S&P 500 Tepe YaptıGeçtiğimiz çeyrekte keskin bir ekonomik yavaşlama eğilimine girdikten sonra, analistler, yılın başındaki verilerin, şirketlerin gelir artışını sert bir şekilde sıkmayacak ve daha yavaş bir zayıflığa işaret ettiğini belirtti. Harding Loevner Global Equity Fund’dan Christopher Mack, “İşlerin geneli korkulan kadar kötü değil.” dedi.

Boeing’in hisseleri de, Başkan Trump’ın ABD’nin Boeing 737 MAX’in uçuşlarını askıya almak için diğer ülkelere katılacağını söyledikten sonra BA 377,14 $’dan (+1,73 $) günü sonlandırırken, %0.5’lik prime yaklaştı. Model, Pazar günü beş aydan kısa bir süre içinde ikinci bir ölümcül kazaya karıştı. Fiyat ağırlıklı Dow’daki en büyük bileşen olan Boeing bu hafta ortalama %11 düşüş göstermiş oldu.

Son teknoloji ve internet stoklarındaki yükseliş, S&P 500 bilişim teknolojisi sektörünün Çarşamba günkü tırmanışıyla beraber bu hafta %3.4 seviyesine yükselmesiyle birlikte, yatırımcılara hisse senetlerindeki artışın devam edebileceği konusunda güven verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu