Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Kıymetlerindeki Performansın Değerlendirmesi Ne Diyor?

ABD Merkez Bankası FED tahvillerindeki getiri değişimleri, ihraçların piyasa yansımaları ve finansalların değerlendirmesinden çıkan sonuçlara bakış.
ABD Hazine Kıymetlerindeki Performansın Değerlendirmesi Ne Diyor?
Yorum

ABD hükümet tahvili fiyatları Salı günkü işlemlerde cansız bir seyir izledi. Yatırımcılar bu hafta yeni bir Hazine arzı ve şirket tahvili için canlandı. 10 yıllık tahvil verimi %0.57 daralarak %2.389 seviyesine geriledi. Hareket noktalarına baktığımızda gün aralığı %2.389 ve %2.432 seviyeleri arasında dalgalanıyor. 2 yıllık kıymet verimi ise %1.77 negatif yönlü değişimi işe %2.220 noktasına geriledi.

Tahvil fiyatları düştüğünde yükselen verimler, Federal Reserve’in (FED) geçen haftaki dovish açıklamasını takiben bu haftanın ilk hazine ihalelerinde yükselmişti. Yatırımcılar, yeni borcu satın almak için nakit para kazanmak adına açık artırmadan önce tahvil satışı kanadında yoğunluk gösteriyor.

2 Yıl Vadeli İhraç Değişime Yol Açtı

2 Yıl Vadeli Kıymet İhracı İki yıllık kıymetlerin 40 milyar dolarlık açık artırma işleminden sonra, menkul kıymetlere olan talebin birkaç ay içinde en düşük seviyedeki verilere göre devlet borcunu almaya istekli olunmasının bir sinyali olarak okunabilecek duruşta değerlendirilebilir.

Bu ay ABD hükümetinin borcuna olan talep, yatırımcıların FED’in ekonomiye bakışını giderek daha fazla izlemesiyle karşıladı. Ayrıca FED, Avrupa ve Çin’de yavaşlayan büyümenin ABD’nin genişlemesinde etkili olabileceği riskine karşı giderek daha hassas hale geldiği de düşünülebilir.

Talep Arttı!

FED Kıymetlerine Artan TalepUzun vadeli Hazine kıymetlerine olan talebin artması, geçtiğimiz hafta üç aylık devlet kıymetlerindeki oranın altında 10 yıllık Hazine bonosunun getirilerini artırmıştı. Bu önemli! Çünkü yatırımcılar ve FED yetkilileri kısa ve uzun vadeli verimlerin dağılımını yakından izliyor. (Kısa vadeli oranların çoğu zaman durgunluk kaynaklı daha uzun vadeli olanları aştığı gözlenmiştir.)

Yine de çoğu ekonomist ekonominin büyümeye devam etmesini beklerken bazı yatırımcılar, verimin çok hızlı düştüğünü düşünüyor. Nikko Asset Management’ten Andre Severino, rallinin muhtemelen dışarı vurmaya daha yakın olduğunu ve piyasanın, küresel büyümeyle ilgili çok fazla karamsarlık fiyatlandırdığını söylemişti. Severino, yakın zamanda Hazine borcunu yaklaşık beş yıllık vadelerle sattı, çünkü kazançlarının FED’in bu yıl faiz oranlarını düşüreceği konusunda yatırımcıların aşırı güvenini yansıttığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu