Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Fiyatları Düşerken Verim Artıyor, CBOE VIX ve Ons Altın Verileri Teyit Ediyor!

Görece riski yüksek tarafa yönelim, tahvil fiyatlarını düşürürken verimi artıyor. Dünya üzerinde politik gelişmeler ekonomiyi desteklerken, altın ve korku endeksi azalan tedirginliği teyit ediyor.
ABD Hazine Fiyatları Düşerken Verim Artıyor, CBOE VIX ve Ons Altın Verileri Teyit Ediyor!
Yorum

ABD Hazine kıymetlerinde verim yükselişini sürdürüyor. Yatırımcıların küresel risk iştahını destekleyen ABD-Çin, Brexit ve diğer gelişmeler başlığındaki hareketler ile görece riskli varlıklara yönelimleri, tahvil satışlarını dolayısı ile fiyatların düşmesini sağladı. Bu harekete rölatif düşen fiyatlar verimi yükseltiyor.

Dünya genelinde risk algısının azaldığını Ons altın hareketlerinde de teyit edebiliriz. Geçtiğimiz haftalarda 1.305 $ civarından, 1.340 $ bandına tırmanan güvenilir liman arzı, bu hafta düşüşünü katılaştırmıştı. An itibarıyla 1.285 $ civarında işlem gören altın yatırımcı tarafındaki korkunun azaldığını da gösteriyor olabilir.

CBOE VIX ve XAU/USD Yatışan Yatırımcıyı Teyit Ediyor

Korku Endeksi ve Güvenilir Liman Arzı Endişelerin Azaldığını GösteriyorDiğer tarafta korku endeksi olarak bilinen ve piyasa korkusunu ölçmek üzere çalışan; yatırımcıların bir gösterge olarak kullandığı CBOE Volatility Index (VIX) 2019 yılı Ocak ayının 20’si civarında kaydettiği 20 seviyelerinden başlayan geri çekilmesini sürdürüyor. 

Endeks geçtiğimiz yılın son aylarındaki piyasa dalgalanmasında 36’lı seviyelere tırmanmış tedirginliğin arttığını ifade etmişti. An itibarıyla 14,48 seviyesinde görünüm veren VIX, günlük hareket marjlarını 13,38-16,98 seviyeleri arasında kaydediyor ve 100, 200, 50 günlük hareketli ortalamalarının altında kalarak piyasanın rahatlığına rahatlık katıyor.

ABD 10 yıllık tahvil verimlerine baktığımızda haftanın ilk ve ikinci işlem gününde yükselişin sürdüğünü ve fiyatların ters orantıda hareket ettiğini gözlemliyoruz. 10 yıllık kıymetlerde an itibarıyla %0.54’lük bir verim artışı gerçekleşirken %2.737 seviyelerinde grafikler çiziliyor. Primlenmeler sürse de %2.783 s ve %2.834 seviyelerinde bulunan 100 ve 200 günlük ortalamalar hala aşılamadı.

3. Çeyreğin Gerisinde Ancak Beklentilerin Üzerinde GSYİH

Beklentilerin Üzerinde Açıklanan ABD GSYİH VerileriTahvil fiyatları yükseldiğinde düşen verimler, yayınlanan raporda ABD ve Çin’in bir ticaret anlaşmasının son aşamasında olunduğunun bildirilmesine bir tepki vermedi. Daha sonra, hisse senetleri açılış kazançlarını koruyamadı ve haftanın ilk işlem gününü kayıplarla kapattı. 10 yıllık verim, geçen haftaya oranla, en yüksek artış olan 2 Kasım hareketinin de üzerinde bir primlenme kaydetti.

Olumlu ticari gelişmelerin yanı sıra, geçtiğimiz hafta beklenenden daha iyi ekonomik veriler verimin yükselmesinde destekçi olmuştu. En önemli ayrıntı Ticaret Departmanı Perşembe günü, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) Ekim ile Aralık ayları arasında yıllık %2,6 oranında arttığını bildirmesi idi. Bu veri, üçüncü çeyrekteki %3,4 büyüme oranından düşmüş, ancak diğer tarafta ekonomistlerin görüşlerinde yer alan %2,2 tahmininden daha iyi görülmekte.

Daha hızlı ekonomik büyüme, yatırımcıların daha riskli varlıkları tercih etmelerine ve tahvillerin sabit ödemelerinin alım gücünü düşüren enflasyon tehdidini artırmasına neden olabilecek Hazine kıymetlerine olan talepleri azaltma eğilimi gösterebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu