Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Günlük Üretiminin 600 Bin Varil Azalması Petrol Fiyatlarını Destekledi

Covid-19 salgınıyla mücadelede kısıtlamaların kaldırılmasının ardından toparlanmaya çalışan petrol fiyatları, ABD haftalık verilerinin açıklanmasıyla kazancını genişletti.
ABD Günlük Üretiminin 600 Bin Varil Azalması Petrol Fiyatlarını Destekledi
Son Güncelleme: 
Yorum

2020 yılı petrol piyasası için adeta bir keşmekeş oldu. Coronavirüs pandemisinin talepte tarihi düzeyde düşüş yaratması fiyatlarda sert gerileme yaratmıştı. Ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) aldığı üretim azaltılması kararı piyasanın bir nebze olsun denge bulmasına yardımcı olmuştu.

Mayıs sonu, Haziran başı itibarıyla kısıtlamaların kaldırılması ve akaryakıt ihtiyacının artması fiyatları yükseltirken, ikinci dalga endişesi yine de tam anlamıyla sıçramasına izin vermiyor. Perşembe günü ise ABD stok ve üretim verilerinin etkilerini izlemekteyiz.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından açıklanan verilere göre ülkedeki ham petrol stokları geçen hafta 1,2 milyon varil arttı.
ABD Ham Petrol Stokları
Kaynak: Investing

Piyasa yorumcuları geçen hafta stoklarda 152 bin varillik düşüş olmasını bekliyordu. Ancak 8-9 katına denk gelen artış gerçekleşerek, toplam stoklar 539,3 milyon varile ulaştı.

Stoklar bir önceki hafta 5,7 milyon varil artmıştı. Söz konusu dönemde ticari olmayan ham petrol stokları %0,3’e tekabül eden 1,7 milyon varil artarak, 651,7 milyon varile ulaştı.

Geçen hafta ABD benzin stoklarında 1,7 milyon varillik bir düşüş gerçekleşti. %0,6’ya denk gelen bu azalma ile birlikte benzin stokları 257 milyon varile geriledi. Piyasa stoklarda 17 bin varil düşüş bekliyordu.

Stoklar pandemi etkisiyle artarken, petrol üretiminde düşüş gerçekleşti.
ABD Haftalık Petrol Üretimi
Kaynak: ABD Enerji Enformasyon İdaresi

Açıklanan verilere göre 6-12 Haziran arasında günlük ham petrol üretimi 600 bin varil azalarak 10 milyon 500 bin varile indi. Bir önceki hafta 11 milyon 100 bin varil seviyesindeydi. 22-28 Şubat arasında ise 13,1 milyon varille yılın en yükseğini kaydetmişti.

Ülkedeki ham petrol ithalatı geçen hafta 222 bin varil azaldı ve 6,64 milyona geriledi. Öte yandan günlük ihracat 23 bin varil azalarak 2,46 milyon varil oldu.

Petrol fiyatları ABD haftalık üretimindeki düşüşün etkisiyle hafif yükseldi.
Petrol Fiyatları Yükseliyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün 37 dolar üstünden kapanan ABD türü ham petrol, bu sabah açılışın ardından ara vermeyen bir yükselişe imza attı. TSİ 12:48’de %0,63 artıda 38,19 dolardan işlem gören fiyatlar son bir ay içinde %35’ten fazla artış gösterdi.

Analistler yükselişin devam etmesi halinde 39,30 – 40,50 seviyelerini bekliyor. Olası düşüşlerde ise 34,60 ve 33 dolar seviyelerinin gündeme geleceği yorumlanıyor.

Brent petroldeki duruma baktığımızda şu sıralarda %0,81 artıda 41,04 dolarda seyrettiğini görmekteyiz. Çarşamba günü 40,71 dolardan kapanan Brent petrol, yeni güne negatif yatay bir başlangıç yaptı.

Açılışın ardından kısa süreli 40 dolara inen fiyatlar, ardından keskin bir ivme yakalayarak 41,27 dolara kadar çıktı. Coronavirüs salgınının bazı ülkelerde kontrol altına alınması ve normalleşmenin başlamasıyla piyasa toparlansa da, Brent petrolün varil fiyatı yıllık bazda halen %35 ekside seyretmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu