Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Üç Aşamalı Ekonomik Açılmaya Hazırlanırken Hisseler Yükseldi

Trump'tan beklenen açıklamalar nihayet geldi. Başkan, kilitlenen ABD ekonomisini açmak için bazı adımlar atmaya yöneldi. Gelişmeler küresel hisse senedi piyasalarına yükseliş getirdi.
ABD Üç Aşamalı Ekonomik Açılmaya Hazırlanırken Hisseler Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Aylardır gündemden düşmeyen koronavirüs salgını, oldukça ciddi bir boyuta ulaştı. Kısa sürede dünyanın birçok ülkesine sıçrayan hastalıkla birlikte hayat felç oldu. Haftalardır listenin en başında yer alan ABD’de ise ölü sayısı 35 bine dayandı. Pek de iç açıcı olmayan son veriler salgının önüne geçilemediğini gösteriyor.

Ülkenin dün açıklanan işsizlik maaş başvuru verileri, tahmin edildiği kadar kötü gelmedi. Hafif iyimserliğe işaret eden rakamlar 5,5 milyonluk beklentilerin üzerine 5,24 milyon seviyesinde kaydedilmişti. Bu durum salgının etkilerinin henüz tam olarak görülmediğini düşündürse de alınan önlemlerin bir getirisi olma ihtimali de değerlendirildi.

Trump hükümeti, bu dönemde verdiği çeşitli desteklerle ekonomisini ayakta tutmaya çalıştı. Gelen açıklamalar ve gelişmeler yakından izleniyordu. İki gün önce Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Kudlow, Trump’tan ülke ekonomisinin ne zaman açılacağına yönelik açıklamalar beklediğini duyurmuştu. Beklenen oldu ve Trump nihayet daha net açıklamalarla Perşembe günü gündeme geldi.

ABD Koranavirüs Önlemlerini 3 Aşamada Hafifletebilir

ABD Önlemleri Üç Aşamada HafifletebilirTrump’ın açıklamalarına göre, ülkede kendini gösteren yeni tip koronavürüs önlemleri kademeli bir şekilde esnetilebilir. Yine de son kararı eyalet valilerine bırakan Trump, şimdiye kadar alınan önlemlerden olumlu sonuçlar alındığını belirtti.

Bilindiği üzere ülkede kısa zaman öncesine kadar en az 100 bin kişinin hayatını kaybedeceği düşünülüyordu. Üstelik bu, çizilebilecek iyimser bir tabloydu. Dün itibarıyla ise ölü sayısının 100 binin çok daha altında olabileceği belirtildi. İyimser bir tavır takınan Trump, açıklamasında şu sözlere yer verdi;

Trump Ekonomi Açma KonuşmasıÖnceki açıklamasında salgında tepe noktasına ulaştıklarını aktaran Trump, iyileşmeye yönelik adımlar atılacağını zaten o konuşmasında hissettirmişti. Ülke ekonomisini açmada bu kez daha kararlı görünen Trump, virüsten daha az etkilenen eyaletlerin valilik kararlarıyla 1 Mayıs’tan önce işe dönebileceklerini belirtti. Bu sırada salgın önlemlerini gevşetmek istemeyen eyalet kararına da uyum sağlanacağını ekledi.

Beyaz Saray’ın Kademeli Önlem Gevşetme Sisteminin Bazı Kuralları Olacak

Sistemin Bazı Kuralları OlacakTrump’ın duyurduğu virüs önlemini gevşetme sisteminin bazı hususlara dayalı olduğu öğrenildi. ABD ekonomisini yeniden açmaya yönelik atılan bu adımın detayları merak konusu oldu. CNBC tarafından yayımlanan üç aşamalı yönergede işte şu kurallar yer alıyor;

Bu sistemde yer alacak eyaletin son 14 gün içinde sürekli olarak vakalarını azaltmış olması ve hastanelerinin her durumda insanları tedavi edebilecek durumda olması gerekiyor. Eğer eyalet bu şartlara uyum sağlıyorsa üç aşamalı tedbir gevşetmeye geçebilecek. Aşamaların detaylarına göz atacak olursak;

  • İlk aşama barlar hariç birçok sosyal alanın yeniden faaliyete açılması olacak. Tabii ki bu açılışlar sağlık için oldukça önemli olan sosyal mesafenin korunması şartıyla yapılacak.
  • İkinci aşama ise seyahatlere yönelik olacak. Vaka sayısını artırmayan eyaletler zaruri olmayan seyahatleri açacak. Sosyal mesafe kuralı korunarak okul ve barlar da yeniden faaliyete başlayabilecek.
  • Eğer bir eyalet ilk iki kuralı yerine getirmişse üçüncü aşamaya geçebilecek. Sosyal mesafe şartı göz ardı edilmemek kaydıyla bazı restoran ve barlar daha fazla müşteri alabilir duruma gelecek. Bunun yanında huzurevleri ve bakımevleri tedbirler altında ziyaretçi alabilecek.

Beyaz Saray’ın bu kararı küresel piyasalar üzerinde adeta bir şok etkisi yarattı. Öyle ki kararın açıklanmasının ardından hisse senetlerinde yukarı yönlü hareketler gözlendi. Yükselişi tetikleyen iki unsur ABD ekonomisinin iyileşme çabaları ve salgınla mücadele çabalarının artması oldu.

Asya Hisse Senetleri Güçlü Tırmandı

Asya Hisseleri 17 Nisan
Kaynak: Investing

Grafikte de görüldüğü üzere gelişmeler Asya hisselerinde yukarı yönlü hareketi tetikledi. Çin’den gelen 1992 yılından bu yanaki ilk daralmadan da etkilenen hisseler, piyasa ortamını canlandırdı. Salgınla verilen mücadelede gösterilen güç ve ekonomiyi düzeltme çabalarının bölge hisse senetlerini etkilediği bir ortamda yatırımcılar Çin’deki daralmaya aldırış etmemiş görünüyor.

ABD Hisse Senetleri de Yönünü Yukarı Çevirdi

ABD Hisseleri 17 Nisan
Kaynak: Investing

Kapanışta yükselişe geçen ABD hisse senetleri sağlık, tüketici hizmetleri ve teknolojiden destek bulmuştu. Gelişmelerin ardından S&P 500 endeksi %3’ün üzerinde yükseldi. Kapanışı 2,799.55 puandan yapmıştı. ABD’nin hazine tahvillerinde ise dolar ile birlikte düşüş saptandı. Diğer taraftan Boeing Co.’nun bir sonraki hafta uçak üretmeye başlayacağını açıklaması hisselere yükseliş getirdi.

Trump’ın yeni kararlarının ABD’ye ne şekilde yansıyacağı şuan için bilinmiyor. Fakat ekonomik kötüleşmeye engel olunmak istendiği net bir şekilde görülüyor. Vaka ve ölüm sayılarının hızla artıyor oluşuna rağmen böyle bir karara yönelmesi kafaları karıştırıyor ve ülke sağlığına ne gibi etkileri olacağı merak ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu