Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Getirileri Yükselirken, Hisse Senedi Vadelileri Düşüyor

ABD piyasaları, ekonominin yeniden açılmasıyla ilgili yorumlara farklı tepkiler vermeye devam ediyor.
ABD Hazine Getirileri Yükselirken, Hisse Senedi Vadelileri Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de ekonominin açılmasıyla ilgili hala net bir sonuç bulunmuyor. Üstelik bazı eyaletler görülen vaka artışları, henüz ekonominin açılmasını mümkün kılmıyor. Hal böyle olunca kısıtlamaların kaldırılmasıyla ilgili çok fazla görüş ayrılığı yaşanıyor. Piyasalar ise bunu fiyatlandırıyor.

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, ekonominin çok erken açılacağına yönelik endişelerle düşüş yaşadı. Sektörel bazda; havayolları, perakendeciler, kruvaziyer hatları ve kumarhaneler açılış öncesi işlemlerde değer kaybetti.

Dow Jones Sanayi Ortalaması futures yüzde 0,73 oranında değer kaybetti ve 24 bin 109 puandan işlem görmeye başladı.
Dow Jones Futures Performans
Görsel: CNBC

Dow Jones vadeli işlemleri, yılbaşından bu yana % 15,44 oranında eksi yönlü performans gösteriyor. 23 Mart’ta ise 18 bin 86 puana kadar gerileyerek yaklaşık 3,5 yılın en düşük seviyesini kaydetmişti.

S&P 500 vadeli işlemleri yüzde 0,78 düşerken, 2 bin 905,75 puandan alıcı buluyor. 23 Mart tarihinde 2 bin 174 puana kadar gerileyerek 2016 yılının ortasından bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydetmişti. Nasdaq 100 vadelileri yüzde 0,68 oranında gerileyerek, 9 bin 155,25 puandan işlem görüyor.

S&P 500, geçen haftanın son iki işlem gününde yüzde 1’den fazla değer kazanmıştı. Bu, pazar ortalamasının üç hafta boyunca gördüğü ilk haftalık ilerleme olarak kaydedilmişti. Cuma günü ise ekonominin yeniden açılacağı beklentileri, kötü verilere rağmen piyasanın yükselmesine neden olmuştur.

S&P 500 endeksi, 23 Mart’ta gün içinde gördüğü en düşük seviyeden bu yana yüzde 33 oranında toparlandı.
S&P 500 Toparlanma Performansı
Görsel: CNBC

Endeks, 23 Mart’ta 2191,86 puana kadar geriledi ve 10 Aralık 2018’den sonraki en düşük seviyeyi kaydetti. Toparlanmada Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Alphabet ve Microsoft gibi dev piyasa değerine sahip hisselerdeki yükselişin etkisi büyük oldu. Bu hisse senetleri, Mart ayının sonundan bu yana yüzde 20’den fazla değer kazandılar.

ABD iç borcuna ait fiyatlar ise dünya çapında ekonomilerin açılmasına yönelik girişimlerin varlık risklerini artırmasıyla gelen kazançların ardından sakin seyrediyor. Gösterge niteliğindeki 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi % 0,6876 seviyesinden daha yüksekte seyrederken, 30 yıllık Hazine bonosu getirisi %1,3958 seviyesinde bulunuyor. Getiriler, fiyatlara ters yönde hareket eder.

Dünyanın farklı yerlerinde ekonomiyi açma çabalarının, yeni vakalar getirmesiyle birlikte endişeler artmaya başladı. Singapur ve Japonya da aynı girişimlerde bulunurken, yeni ortaya çıkan vaka sayılarını da açıkladı. Singapur’da 23 bin 822 vaka bulunurken, Mayıs başında yakalanan düşüşün yeniden yükseldiği görülüyor. Japonya’da ise 15 bin 777 vaka bulunurken, günlük yeni vaka sayısında karmaşık bir seyir söz konusu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu