Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Büyüme ve Borsa Kazanımları 2021’de Gölgede Kalacak

ABD'deki büyüme ve borsa kazanımlarının 2021 yılında diğer birçok küresel bölge tarafından gölgede kalacağı söyleniyor.
ABD Büyüme ve Borsa Kazanımları 2021’de Gölgede Kalacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Quilvest Wealth Management’ın bir yatırım komitesi üyesi olan Bob Parker’a göre; ABD’deki büyüme ve borsa kazanımları, 2021 yılında diğer birçok küresel bölge tarafından gölgede kalacak. Parker, ABD dışı pazarların altı ila dokuz aylık sürede iyi performans göstereceklerini dile getirdi.

CNBC’ye konuşan Parker, “Aslında piyasalarda çok ilginç bir dönemdeyiz, bu nedenle ABD dışındaki pazarların muhtemelen önümüzdeki altı aydan dokuz aya kadar ABD’den daha iyi performans göstereceğini düşünüyorum,” ifadelerini kullandı.

Parker, gelecek yıl Avrupa hisselerinin Birleşik Krallık, İspanya ve İtalya’daki pazarlarla ABD’den daha iyi performans göstereceğine inanıyor.
IBEX 35 Endeksi Kasım Başı %25 Yükseliş
Kaynak: Market Watch

İspanya’nın IBEX 35 endeksi, Kasım ayının başından bu yana %25’ten fazla kazanç kaydetti. İtalya’nın FTSE MIB endeksi ise %21 değer kazandı. Parker, yatırımcıların koronavirüsün kısıtlanmasının ardından hızla iyileşecek olan pazarlara ve sektörlere odaklanmaya başlayacaklarını, büyüme beklentilerinin en dayanıklı olduğu ve değerlemenin daha az gerildiğini kaydetti.

Parker, “Aşılarla ilgili olumlu beklentiler, insanların çok sevilmeyen, sahipsiz bir pazara geri döndüğü anlamına geliyor,” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda Euro bölgesi ve İngiltere’deki büyümenin bu borsa kazanımlarının altında gelecek yıl ABD’deki büyümenin ya geride kalacağına ya da eşdeğer olacağına inanıyor.

Parker, bu aya kadar hisse senedi piyasalarındaki hareketin çoğunun ABD hisse senetlerinin diğer birçok piyasadan daha iyi performans göstermesinden kaynaklandığını ve en çok kazancı teknoloji sektörünün gördüğünü açıkladı. Ancak Kasım ayı boyunca teknoloji ağırlıklı pazarların düşük performans gösterdiğine de dikkat çekti.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi Kasım ayının başından bu yana %10’a yakın yükseliş kaydetti.
Nasdaq Endeksi Kasım Başı %10 Yükseliş
Kaynak: Market Watch

Konjonktürel bir ekonomik toparlanmaya daha fazla bağımlı olan hisse senetlerine doğru eğimli olan Dow Jones Sanayi Ortalaması ise %13 civarında yükseldi. Özellikle ilaç devleri Pfizer ve Moderna’nın etkili Covid-19 aşıları hakkında duyuruları, Dow’un performansını artırmasını sağladı. Aşı haberleriyle ekonomilerin yakında yeniden açılacağı ve krizden kurtulunacağı işaretleri alındı.

Parker aynı eğilimin geçen ay diğer Asya pazarlarının altında performans gösteren Çin’in teknoloji ağırlıklı CSI 300 endeksinde de gerçekleştiğini vurguladı. CSI 300, 1 Kasım’dan bu yana yaklaşık %6 artarken, daha büyük bir sektör karışımı içeren Hong Konglu Hang Seng endeksi %10 yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu