Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Son Tarife Hamlesi ABD Borsalarını Çökertti, Dow 600 Puan Düştü

Trump'ın geçen hafta beklenmedik bir şekilde açıkladığı Çin tarifeleri, bugün ABD borsalarını çökertti.
Trump’ın Son Tarife Hamlesi ABD Borsalarını Çökertti, Dow 600 Puan Düştü
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayının ardından ilk ticaret müzakeresinin gerçekleşmesinin hemen ardından 300 milyar dolarlık Çin malına yüzde 10 tarife getireceğini açıkladı. 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe girecek olan bu tarifelere Çin’in nasıl bir cevap vereceği merak edilirken, yuandaki sert düşüş büyük korku yarattı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşı nedeniyle hisse senetleri, bugünkü işlemlerde sert düştü. Asya, Avrupa ve ABD piyasalarında yaşanan panikle devam eden düşüşler, yatırımcıları altın ve Japon yeni gibi güvenilir varlıklara yöneltti.

Dow Jones Sanayi Ortalaması 600 puan düşerken, S&P 500 yüzde 2,4 ve Nasdaq Kompoziti yüzde 3 oranında düşüş kaydetti.

Dow 600 Puan DüşüşÜç endeks, 13 Mayıs tarihinden bu yana gördüğü en büyük günlük zararını kaydetti. Nasdaq, 2013 yılının sonundan bu yana en uzun süre kaybeden çizgisi olacak olan altıncı düz seansa düşme yolunda ilerliyor. S&P 500 ise altı günlük kaybeden çizgideki hareketini sürdürüyor.

Ana endeksler de geçen ay yaşanan rekor yükselişlerden yüzde 5’ten fazla düşüş kaydetti. Açılış ziliyle birlikte Caterpillar yüzde 2,2 ve Boeing yüzde 2,6 oranında düştü. Micron Technology, Skyworks Solutions ve Advanced Micro Devices gibi yarı iletken hisseleri ise en az yüzde 3,6 oranında değer kaybetti.

Apple hisselerinde yüzde 4’lük sert bir düşüş gözlenirken, Nike hisselerinde yüzde 2’yi aşan değer kayıpları yaşandı.

Apple Yüzde 4 DüştüEtsy, Abercrombie & Fitch ve Stitch Fix gibi perakende hisse senetlerinde en az yüzde 3,6 oranında gerileme gözlendi. Office Depot yüzde 8,6 oranında düşerken, Party City yüzde 7 geriledi. Macy’s hisseleri yüzde 6 ve Best Buy hisseleri yüzde 5,2 değer kaybetti. SPDR S&P Retail ETF’si (XRT) yüzde 3,2 oranından daha düşük işlem görürken, FedEx yüzde 4,7 oranında geriledi.

Bleakley Advisory Group’ta yatırım yöneticisi olarak görev yapan Peter Boockvar, “Şimdi, yan etkiler tarifelerin kullanımının artması nedeniyle çoğaldıkça raylardan çıkan bir ticaret durumumuz var ve sadece Çinlilerin kararlarından daha uzaktayız. Tarifeleri Çin ile olan meşru sığırlarımıza hitap etmek için bir araç olarak kullanma politikası, başarısızlıkla sonuçlandı,” ifadelerini kullandı.

Çin’in tarihsel olarak kontrol ettiği para birimi yuan, 10 yıldan uzun bir süre içerisinde dolara karşı en düşük seviyesine düştü.

Yuan Devalüe İddialarıÇin’in buna izin verdiği bilinirken, Çin Merkez Bankası devalüasyon iddialarını kabul etmedi. Bazı uzmanlar ise Pekin’in bir misilleme olarak yuanı düşürdüğünü dile getirdi. Başkan Trump ise Çin’i para birimini değiştirmekle suçladı ve bir tweet attı. Trump, “Bu, zamanla Çin’i büyük ölçüde zayıflatacak büyük bir ihlaldir,” ifadelerini kullandı. Çin’i daha önce döviz manipülatörü olarak işaretlemeyen Trump, bugün yaşanan düşüşün ardından para manipülasyonu yapmakla suçladı.

Capital Economics’in kıdemli Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard, “Çin, ABD ile bir ticaret anlaşmasının giderek daha kısık olması ihtimaline rağmen Çin’in ihracat sektöründeki döviz amortismanındaki artışın Trump’ın cezasını çekmeye değer olduğuna karar vermiş gibi görünüyor,” dedi.

Ekonomist, şu an Pekin’in renminbiyi dolara karşı savunmayı bırakmış olmasının, ABD ile bir ticaret anlaşması için tamamen terk edilmiş umutların olduğunu gösterdiğini de ifade etti. Ayrca Bloomberg News, Çin’in devlete ait şirketlerden ABD’nin tarımsal ithalatını askıya almalarını istediğini de bildirdi.

Yeni tarifeler, Apple gibi şirketlerden diğer tüketim mallarıyla birlikte perakendecileri hedefliyor olmasıyla dikkat çekti.

Apple Ticaret Savaşı EtkileriTeknoloji devi, Haziran ayında ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’e verdiği demeçte, bu mal dilimindeki tarifelerin şirketin ekonomiye katkısını engelleyen Apple’ın tüm ana ürünlerine çarpacağını söylemişti.

S&P 500 yılın en kötü haftalık performansına itilirken, geçen hafta yüzde 3,1 oranında geriledi. Dow, geçen haftaki en büyük haftalık düşüşünü yüzde 2,6 oranı ile gösterdi. Piyasadaki en iyi korku ölçüsü olarak kabul edilen CBOE Volatilite Endeksi, yüzde 23 artışla 21,68 seviyesine ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu